Microsoft pracuje nad własnym komputerem kwantowym. Rewolucja jest już blisko

Microsoft ogłosił rozpoczęcie budowy swojego komputera kwantowego. Na razie osiągnięto pierwszy kamień milowy na tej drodze, ale firma obiecuje, że gotowy komputer powinien powstać w ciągu najbliższych 10 lat.

Microsoft ogłosił osiągnięcie ważnego kroku milowego na drodze do stworzenia swojego komputera kwantowego. Inżynierowie firmy wiedzą już, w jaki sposób powinien działać taki sprzęt i twierdzą, że w ciągu kilku lat stworzą maszynę zdolną do normalnej pracy.

Zobacz wideo

Microsoft: w pełni sprawny komputer kwantowy już za 10 lat

Badacze Microsoftu pracują nad technologią już od kilku lat, ale jak na razie były to głównie badania teoretyczne. Teraz przedsiębiorstwo pochwaliło się swoimi planami na najbliższy czas i zdradziło nieco więcej informacji na temat jednostki, która planuje zbudować. Firmie przede wszystkim udało się stworzyć pierwsze kubity topologiczne (choć wymagają one wciąż dopracowania), czyli jeden z rodzajów kubitów, które są najmniejszymi i niepodzielnymi jednostkami niosącymi informację kwantową. To właśnie na kubitach opiera się cała zasada działania komputerów kwantowych, a kubity topologiczne - zdaniem Microsoftu - mają zdecydowanie najlepiej sprawdzać się w skalowanych obliczeniach kwantowych. Są bardzo małe, szybkie, stabilne i niezawodne, ale bardzo trudno jest wytworzyć.

Producent Windowsa postawił jednak na nie, bo uważa, że komputer oparty o taki rodzaj kubitów będzie wystarczająco szybki (każdy kubit ma wykonać jedną operację w mniej niż jedną mikrosekundę), aby w ciągu tygodni rozwiązać problemy, których rozwiązanie normalnym komputerom zajęłoby dekady lub wieki. Ma być też wystarczająco mały, aby zmieścić się w pomieszczeniu wielkości szafy i niebywale nieomylny. Wskaźnik ten obliczono na jeden błąd na bilion operacji.

Firma z Redmond zapowiedziała już, że jej pierwszy komputer kwantowy będzie w stanie wykonać milion bezbłędnych operacji kwantowych na sekundę i powstanie w ciągu najbliższych 10 lat. Zapowiada się więc na prawdziwy wyścig zbrojeń, bo coraz więcej firm osiąga kolejne sukcesy w tej materii. Nad swoimi technologiami kwantowymi pracują takie firmy, jak m.in. Google czy IBM. W połowie czerwca stworzenie swojego pierwszego procesora kwantowego ogłosił też największy producent klasycznych procesorów na świecie, czyli Intel. Uważa się, że komputery kwantowe będą rewolucją, jakiej nie było od dekad. Mogą zmienić sposób, w jaki prowadzi się badania naukowe, przemodelować prace rynków finansowych i mocno namieszać w dziedzinie kryptografii (hasła uważane dziś za nie do złamania, będzie można rozszyfrować w ograniczonym, krótkim czasie). 

Więcej o: