Wysyp nowości w mObywatelu. Cieszyński: Jedna lub dwie nowe usługi co miesiąc

W tym tygodniu ruszyła nowa funkcja w mObywatelu, ale to nie koniec nowości. Jak zapowiada minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, kolejne usługi będą dodawana każdego miesiąca.

W połowie lipca (nie bez problemów) wystartowała nowa wersja rządowej aplikacji mObywatel. Od tego czasu możemy już posługiwać się nowym, w pełni cyfrowym dowodem i załatwimy nim każdą sprawę w urzędzie. To jednak nie koniec nowości. Wedle zapowiedzi, kolejne funkcje mają pojawiać się regularnie.

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Kolejne nowości w mObywatelu co miesiąc

W mObywatelu poza e-dowodem znajdziemy m.in. prawo jazdy, legitymację szkolną i studencką, legitymacja emeryta-rencisty, kartę Dużej Rodziny, sprawdzimy punkty karne i wyświetlimy e-receptę czy certyfikat szczepienia przeciw COVID. W tym tygodniu dodana została kolejna rzecz, czyli Bezpieczny Autobus. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu, do którego wsiadamy, możemy sprawdzić, czy ma ona ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC.

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział jednak, że nowości będzie jeszcze więcej. W najbliższym czasie mają one pojawiać się każdego miesiąca. - Na przykład w tym tygodniu ruszył bezpieczny autobus, czyli taka usługa, która pozwala sprawdzić, czy autobus, do którego wsiadamy, ma ważne badanie techniczne, czy ma polisę OC, czy ma wszystko w porządku, jeżeli chodzi o rejestrację. Tak będzie już to wyglądało przez najbliższe miesiące, czyli, może nie w każdym tygodniu, ale na pewno każdego miesiąca jedną czy dwie nowe usługi będziemy uruchamiać - mówił szef resortu cyfryzacji na antenie Radia Wrocław.

Janusz Cieszyński zapowiedział też, że w następnej kolejności użytkownikom zostanie udostępnione tymczasowe prawo jazdy. Ma ono pojawić się w aplikacji już 7 sierpnia. - Przed nami na pewno kwestie związane właśnie z tymczasowym prawem jazdy i z poprawą tego, w jaki sposób w ogóle są wyświetlane te funkcje dla kierowców, bo w nowej wersji apki mamy mDowód, czyli nowy dokument tożsamości. Ale chcemy też pozostałe dokumenty przenieść tak, aby one wyglądały i klikały się podobnie sprawnie, jak ten dowód tożsamości - mówił dalej polityk.

Więcej o: