Zysk w górę o 1263 procent. Nvidia szokuje wynikami. "Nowa era informatyki"

Daniel Maikowski
Trwający boom na sztuczną inteligencję wyniósł Nvidię na giełdowe szczyty. Amerykański producent chipów zanotował kolejny rekordowy kwartał. A to - zdaniem firmy - dopiero początek. Od początku roku kapitalizacja spółki wzrosła aż o 222 procent.

Nvidia zaprezentowała wyniki finansowe za zakończony właśnie kwartał. Powiedzieć, że są one znakomite, to jak nie powiedzieć nic. Amerykański producent chipów i kart graficznych pobił rekord za rekordem, a zarazem przebił wszelkie oczekiwania analityków.

Zobacz wideo iPhone'a i MacBooka zna każdy. Ale są takie sprzęty, o których Apple nie chce pamiętać [TOPtech]

Spółka wygenerowała przychód na poziomie 13,51 mld dolarów, co oznacza wzrost o 101 proc., jeśli porównać go z analogicznym okresem ubiegłego roku. Przyczynił się do tego przede wszystkim dział odpowiedzialny za centra danych, który w ub. kwartale wypracował 10,32 mld dolarów sprzedaży (wzrost o 141 proc. r/r).

NvidiaNvidia Nvidia

To nie koniec rekordów. Zysk operacyjny spółki wzrósł o - bagatela - 1263 proc r/r (z 2,1 na 6,8 mld dolarów), a zysk netto - o 843 proc. (z 2 na 6,2 mld dolarów). O 854 proc.  poszybował również rozwodniony zysk na akcję - z 0,82 na 2,48 dolara

Rozpoczęła się nowa era informatyki. Firmy na całym świecie przechodzą od obliczeń ogólnego przeznaczenia na rzecz przyspieszonych obliczeń i generatywnej sztucznej inteligencji

- podsumował zaprezentowane wyniki Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidii.

Nvidia bije rekord za rekordem. Boom na AI wyniósł spółkę na giełdowe szczyty

To już kolejny kwartał Nvidii z rekordowymi wynikami finansowymi. I nie jest to przypadek. Firma, która dotychczas słynęła przede wszystkim z produkcji kart graficznych z serii GeForce, znalazła się w samym centrum trwającego od miesięcy boomu na AI.

Wzrost popularności takich narzędzi, jak ChatGPT sprawił, że coraz więcej firm szuka sposobu na "okiełznanie" sztucznej inteligencji i wykorzystanie jej w swoim biznesie. Tu na scenę wchodzi właśnie Nvidia, która od lat inwestowała w tę technologię, a obecnie jest największym na świecie producentem chipów AI. 

Procesory graficzne NVIDIA połączone za pomocą naszych technologii sieciowych i przełączników Mellanox oraz obsługujące nasz stos oprogramowania CUDA AI tworzą infrastrukturę obliczeniową generatywnej sztucznej inteligencji

- tłumaczył Jensen Huang

Entuzjazm związany z  AI widać też na giełdowym wykresie spółki. W środę w handlu posesyjnym akcje spółki rosły o ponad 6,5 proc. i są obecnie wyceniane na 502 dolary. Od początku roku kapitalizacja rynkowa koncernu zwiększyła się o 22 procent., przebijając magiczną barierę 1 biliona dolarów. 

Nvidia - NASDAQNvidia - NASDAQ Investing.com

Obecnie, z kapitalizacją na poziomie 1,17 bln dolarów, Nvidia jest już piątą największą amerykańską spółką giełdową - za Apple, Microsoftem, Alphabetem (Google) oraz Amazonem. 

W środę Nvidia pochwaliła się też prognozami na trzeci kwartał. Firma spodziewa się w nim kolejnego rekordowego przychodu - tym razem na poziomie 16 mld dolarów. Entuzjazm jest tak duży, że jednocześnie firma ogłosiła plan skupu własnych akcji za kwotę 25 mld dolarów.

Więcej o: