PESEL może dotknąć duża zmiana. "Generuje ryzyko i formalności". Jest pomysł

Zespół ds. deregulacji już działa. Przygotował rozwiązanie dot. numerów PESEL, które może usprawnić wiele formalności.
Dowód osobisty, PESEL - zdjęcie ilustracyjne
Bartolomiej Pietrzyk / Shutterstock

Krok w stronę cyfryzacji: Jednym z rozwiązań, nad którymi pracuje zespół ds. deregulacji, jest "automatyczna aktualizacja danych z rejestru PESEL". W praktyce oznaczyłoby to stworzenie systemu, który "umożliwia bankom i instytucjom finansowym automatyczne pobieranie i aktualizowanie danych klientów z rejestru PESEL, takich jak zmiana nazwiska czy numeru dowodu osobistego". 

Ma być prościej: "Obecnie każda zmiana wymaga osobistej wizyty w banku i ręcznej aktualizacji, co generuje dodatkowe formalności i ryzyko błędów. Nowe rozwiązanie ograniczy konieczność dostarczania dokumentów przez klientów i poprawi bezpieczeństwo procesów bankowych" - czytamy na stronie zespołu kierowanego przez Rafała Brzoskę, prezesa InPostu. Przekonują, że to "prosta i szybka" zmiana, która zagwarantuje m.in. mniejsze obciążenie klientów, redukcję biurokracji oraz większe bezpieczeństwo (mniejsza szansa na oszustwo). 

Zobacz wideo Donald Tusk powierzył deregulację Rafałowi Brzosce. Biznesmen może nie być tak entuzjastyczny

Szukanie pomysłów: Pomysł ten został opublikowany na stronie www.sprawdzamy.com, gdzie wszystkie pomysły można przeanalizować, a także oddać na nie głos. W przypadku "automatycznej aktualizacji danych z rejestru PESEL" poparło ten pomysł ponad 1400 osób. Stronę uruchomiono w połowie lutego, a jest już tam 10 tysięcy zgłoszeń dotyczących deregulacji polskiej gospodarki, czyli uproszczenia jej działania i odbiurokratyzowania. O deregulacji mówił premier Donald Tusk podczas prezentacji nowego programu gospodarczego. Wtedy zaproponował szefowi InPostu Rafałowi Brzosce przedstawienie inicjatyw deregulacyjnych.

Przeczytaj też: "Tekstylny pomysł firmy Rafała Brzoski. InPost reaguje na nowe prawo".

Źródła: IAR, www.sprawdzamy.com

Więcej o: