Waszym Zdaniem: dobry sprzęt audio, to najlepszy, na jaki Was stać

Tydzień temu zapytaliśmy was jak ważna jest dla was jakość dźwięku. Sondaż pokazał, że cenicie doskonały dźwięk, ale bez przesady. Dobry sprzęt audio to połączenie świetnego dźwieku i rozsądnej ceny.

W sondażu Waszym Zdaniem 2 - jak ważna jest jakość dźwięku? wzięło udział ponad 1200 osób (dokładnie 1229).

Ankieta pokazuje, zgodnie zresztą z intuicją, że znacząca większość, bo prawie sześć na dziesięć osób (57%) korzysta na co dzień ze średniej klasy zestawów audio . Mniej niż jedna trzecia wykorzystuje w tym celu sprzęt audiofilski. 31% dla tej odpowiedzi to jednak relatywnie wysoki wynik. Zwłaszcza, że inwestycje, które trzeba poczynić, aby wejść w posiadanie takiego sprzętu są dość pokaźne. W kontraście do tego - 11% nie zawraca sobie głowy zakupem jakichkolwiek zestawów głośnikowych .

Jednocześnie prawie 96% badanych (1172 osoby) zapewniło, że przykłada dużą lub bardzo dużą wagę do jakość dźwięku . W tej kategorii nieznacznie niżej (45%) znalazła się odpowiedź mówiąca że jakość dźwięku stanowi kluczowe znaczenie. Najwięcej głosów zdobyła jednak opcja namawiająca do umiarkowania - ma znaczenie, ale bez przesady (51%).

Sondaż pokazał także, że bardzo często jesteście w stanie wydać na sprzet grający znaczną sumę pieniędzy - około tysiąc złotych lub więcej. Odpowiedzi, które mieszczą się w tym przedziale udzieliło aż 81% ankietowanych.

Z ankiety wynika że duża część z was nie widzi różnicy między jakością CD a MP3. W pogoni za najwyższą jakością dźwięku, wyłącznie po płyty Blu-ray oraz CD sięga zaledwie 36% ankietowanych. W tym samym pościgu 41% odwołuje się do cyfrowego formatu MP3. Bardziej skłonnych do kompromisów i cieszenia się z muzyką taką jaka jest naliczyliśmy niemal 300 osób, a więc około 22%.

Zdecydowanie nie kupujecie zestawów głośnikowych pozbawionych charakterystyki urządzenia grającego . Dla równo trzech na cztery osoby najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie, bądź nie, nowego sprzętu jest jakość dźwięku, którą oferuje. Nie oznacza to, że nie bierzecie pod uwagę ceny. Może być drugim czynnikiem, który najczęściej wpływa na decyzję. Koronnym jest zaledwie dla 15% osób, które wzięły udział w badaniu. 5% decyduje się na zakup urządzenia, które przede wszystkim dobrze wygląda, a 2% ze względu na wygodę użytkowania (na przykład brak kabli).

Reasumując, cenicie jakość dźwięku i choć różnie ją rozumiecie jest ona zdecydowanym motywem przewodnim waszych wyborów w zakresie sprzętu grającego. Jesteście nawet w stanie wiele za niego zapłacić, ale w granicach rozsądku i bez specjalnej przesady. Gdy dochodzi do sytuacji wyboru konsultujecie zakup z portfelem, próbując nabyć najlepszy zestaw za przystępną, rozsądną cenę .

Łukasz Cichy

Zobacz także:

Waszym zdaniem: iPad jest przereklamowany

Więcej o: