6 najciekawszych poglądów Jarosława Kaczyńskiego na tematy gospodarcze

Jarosław Kaczyński to najważniejszy polityk w Polsce. Wiedza o tym, co myśli na tematy gospodarcze jest cenna, bo jego poglądy mogą mieć przełożenie na to, co będzie dziać się w polskich firmach i gospodarstwach domowych. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych wątków gospodarczych z jego ostatniej rozmowy z internautami na Facebooku.

1. Wydatki publiczne są zbyt niskie

Jarosław Kaczyński o wydatkach publicznychJarosław Kaczyński o wydatkach publicznych PiS/Facebook

Kiedy mierzymy poziom wydatków rządowych poprzez porównanie do wielkości PKB, to wychodzi, że jesteśmy nieco poniżej średniej unijnej. Sam postulat o zwiększeniu tych wydatków nie jest więc mocno kontrowersyjny. Ale trzeba pamiętać, że większe wydatki to automatycznie albo większy deficyt (czyli potencjalne problemy w przyszłości), albo wyższe podatki, a przynajmniej wyższe wpływy z podatków.

 

2. Wiek emerytalny – od 2017, ale są „pewne problemy”

Jarosław Kaczyński o obniżaniu wieku emerytalnegoJarosław Kaczyński o obniżaniu wieku emerytalnego PiS/Facebook

PiS z pewnością obniży wiek emerytalny, ale wydaje się, że prezes rozumie obawy związane z tym, że ta obietnica wyborcza jest niezwykle negatywna dla gospodarki ze starzejącym się społeczeństwem. Zwłaszcza, że „dzisiejszy świat jest inny niż 20 czy 50 lat temu, ludzie żyją dłużej”. No ale z drugiej strony „słowa trzeba dotrzymywać”.

 

3. Kopalnie – węgiel jako towar nierynkowy

Jarosław Kaczyński o polskich kopalniachJarosław Kaczyński o polskich kopalniach PiS/Facebook

To najbardziej zagadkowa wypowiedź prezesa. Trudno powiedzieć co dokładnie oznacza koncepcja traktowania części wydobycia jako towaru nierynkowego. Można się domyślać, że kiedy już będzie nierynkowy, to będzie można go wycenić po cenach z sufitu (nierynkowych) i wtedy nagle się okaże, że kopalnie wcale nie tracą pieniędzy, tylko zarabiają. Tyle, że będą to zyski tylko na papierze. No chyba, że ktoś ten nierynkowy węgiel po nierynkowej cenie kupi. Ale kto?

 

4. Kwota wolna od podatku – jeszcze nie wiem, albo-albo

Jarosław Kaczyński o kwocie wolnej od podatkuJarosław Kaczyński o kwocie wolnej od podatku PiS/Facebook

Gdyby PiS chciał nadal przesuwać w czasie realizację tej obietnicy wyborczej, to już wiemy jak: „albo wprowadzimy dużą reformę systemu podatkowego”. Duże reformy systemu zwykle pisze się i wprowadza bardzo długo. Często trzeba czekać nawet całą kadencję.

 

5. Zakaz handlu w niedziele – to skomplikowane

Jarosław Kaczyński o zakazie handlu w niedzielęJarosław Kaczyński o zakazie handlu w niedzielę PiS/Facebook

Trudno powiedzieć co oznacza „decyzja społeczna”, ale cokolwiek by to nie było rozumiem, że chodzi o to, że to nie powinna być decyzja polityków, wyrażona na przykład w formie ustawy. Tak to chyba należy rozumieć, chociaż oczywiście na upartego ustawy też można traktować jak decyzje „społeczne”. Ale odnoszę wrażenie, że tego zakazu to raczej nie będzie. Nie ma tu wyraźnego poparcia.

 

6. Umowy śmieciowe – trzeba uważać, by nie zwiększyć bezrobocia

Jarosław Kaczyński o umowach śmieciowychJarosław Kaczyński o umowach śmieciowych PiS/Facebook

Czyli prezes Kaczyński dostrzega możliwość, że kiedy prawo zmieni się zbyt drastycznie (i ze zbyt krótkim vacatio legis) to łatwo wylać dziecko z kąpielą i zamiast pomóc pracownikom, część z nich pozbawi się pracy. Czyli prezes prezentując poglądy głównie prosocjalne, ma też w sobie szczyptę liberalizmu.

 

Więcej o: