6 najciekawszych poglądów Jarosława Kaczyńskiego na tematy gospodarcze

Jarosław Kaczyński to najważniejszy polityk w Polsce. Wiedza o tym, co myśli na tematy gospodarcze jest cenna, bo jego poglądy mogą mieć przełożenie na to, co będzie dziać się w polskich firmach i gospodarstwach domowych. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych wątków gospodarczych z jego ostatniej rozmowy z internautami na Facebooku.

1. Wydatki publiczne są zbyt niskie

Jarosław Kaczyński o wydatkach publicznychJarosław Kaczyński o wydatkach publicznych PiS/Facebook

Kiedy mierzymy poziom wydatków rządowych poprzez porównanie do wielkości PKB, to wychodzi, że jesteśmy nieco poniżej średniej unijnej. Sam postulat o zwiększeniu tych wydatków nie jest więc mocno kontrowersyjny. Ale trzeba pamiętać, że większe wydatki to automatycznie albo większy deficyt (czyli potencjalne problemy w przyszłości), albo wyższe podatki, a przynajmniej wyższe wpływy z podatków.

 

2. Wiek emerytalny – od 2017, ale są „pewne problemy”

Jarosław Kaczyński o obniżaniu wieku emerytalnegoJarosław Kaczyński o obniżaniu wieku emerytalnego PiS/Facebook

PiS z pewnością obniży wiek emerytalny, ale wydaje się, że prezes rozumie obawy związane z tym, że ta obietnica wyborcza jest niezwykle negatywna dla gospodarki ze starzejącym się społeczeństwem. Zwłaszcza, że „dzisiejszy świat jest inny niż 20 czy 50 lat temu, ludzie żyją dłużej”. No ale z drugiej strony „słowa trzeba dotrzymywać”.

 

3. Kopalnie – węgiel jako towar nierynkowy

Jarosław Kaczyński o polskich kopalniachJarosław Kaczyński o polskich kopalniach PiS/Facebook

To najbardziej zagadkowa wypowiedź prezesa. Trudno powiedzieć co dokładnie oznacza koncepcja traktowania części wydobycia jako towaru nierynkowego. Można się domyślać, że kiedy już będzie nierynkowy, to będzie można go wycenić po cenach z sufitu (nierynkowych) i wtedy nagle się okaże, że kopalnie wcale nie tracą pieniędzy, tylko zarabiają. Tyle, że będą to zyski tylko na papierze. No chyba, że ktoś ten nierynkowy węgiel po nierynkowej cenie kupi. Ale kto?

 

4. Kwota wolna od podatku – jeszcze nie wiem, albo-albo

Jarosław Kaczyński o kwocie wolnej od podatkuJarosław Kaczyński o kwocie wolnej od podatku PiS/Facebook

Gdyby PiS chciał nadal przesuwać w czasie realizację tej obietnicy wyborczej, to już wiemy jak: „albo wprowadzimy dużą reformę systemu podatkowego”. Duże reformy systemu zwykle pisze się i wprowadza bardzo długo. Często trzeba czekać nawet całą kadencję.

 

5. Zakaz handlu w niedziele – to skomplikowane

Jarosław Kaczyński o zakazie handlu w niedzielęJarosław Kaczyński o zakazie handlu w niedzielę PiS/Facebook

Trudno powiedzieć co oznacza „decyzja społeczna”, ale cokolwiek by to nie było rozumiem, że chodzi o to, że to nie powinna być decyzja polityków, wyrażona na przykład w formie ustawy. Tak to chyba należy rozumieć, chociaż oczywiście na upartego ustawy też można traktować jak decyzje „społeczne”. Ale odnoszę wrażenie, że tego zakazu to raczej nie będzie. Nie ma tu wyraźnego poparcia.

 

6. Umowy śmieciowe – trzeba uważać, by nie zwiększyć bezrobocia

Jarosław Kaczyński o umowach śmieciowychJarosław Kaczyński o umowach śmieciowych PiS/Facebook

Czyli prezes Kaczyński dostrzega możliwość, że kiedy prawo zmieni się zbyt drastycznie (i ze zbyt krótkim vacatio legis) to łatwo wylać dziecko z kąpielą i zamiast pomóc pracownikom, część z nich pozbawi się pracy. Czyli prezes prezentując poglądy głównie prosocjalne, ma też w sobie szczyptę liberalizmu.

 

Więcej o:
Komentarze (90)
6 najciekawszych poglądów Jarosława Kaczyńskiego na tematy gospodarcze
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 48 razy 44

  Typowa zachowawczość człowieka, który na ekonomii się nie zna! "Jestem za, ale z drugiej strony przeciw..."... Miernota ekonomiczna.

 • cleon

  Oceniono 30 razy 28

  spisujmy skrupulatnie wszystkie myśli Wodza, nieważne że większość jest albo bezsensowna albo wzajemnie sprzeczna, ale to dlatego że to my jesteśmy zbyt głupi i nie dostrzegamy Prawdziwego Geniuszu! niech nam Żyje Pierwszy Prezes IV Rzeszy-Pospolitej!!!

 • malin_k

  Oceniono 9 razy 9

  Ja to czytam tak:
  1. chcemy więcej państwa bo to więcej władzy dla nas. Wpływy teoretycznie wiemy jak uzyskać, a jak nie wyjdzie to się zadłużymy albo powiemy że PO przeszkadzało.
  2. Wiek emerytalny - obniżamy, ale wprowadzimy warunek stażu albo emerytury głodowej, więc będzie że spełniliśmy obietnice, chociaż nie będziemy się chwalić, że tylko niektórym i że emerytura będzie bardzo niska
  3. Kopalnie - chcemy dopłacać z państwowego, ale jeszcze nie wiemy jak
  4. Kwota wolna - nie wiemy jak to zrobić, może Kowalczyk wie
  5. Handel w niedzielę - ha, ha, decyzja społeczna (czyli PIS nie będzie się tym zajmował, niech się tym zajmie społeczeństwo, czyli nikt). "Lubię oglądać półki z piwami" ??? Jedyna ciekawa wypowiedź
  6. Umowy śmieciowe - jedyne sensowne stwierdzenie, że praca powinna być bardziej wspierana niż kapitał.

 • plutoniczna

  Oceniono 8 razy 8

  węgiel jako towar nierynkowy - padłam:).

  Proponuję jednym szybem wydobywać ten węgiel a drugim z powrotem wrzucać do kopalni.
  Wtedy PIS w Unii Europejskiej będzie mógł się "pochwalić" wspieraniem "odnawialnych źródeł energii" :):)......

 • wadp21

  Oceniono 7 razy 7

  Niech ktoś mi powie że to nie są komuniści - bolszewicy po prostu. Ten bełkot oderwany od ekonomii i nic nie wnoszący jest nie do przeczytania. Po prostu kłamałi (właściwie łgali) w żywe oczy wszem i wobec żeby przejąć władzę. Duda i Szydło i wszyscy Prawi i Sprawiedliwi. I albo pogrążą cały kraj w problemach jak w Grecji i nie poniosą odpowiedzialności albo wycofają się z większości obietnic twierdząc że to "wina Tuska". Jedno i drugie złe. Ale co sobie trochę porządzą to ich. Rodziny ustawią (np. Szydło i droga asfaltowa do chałupiny w Brzeszczach zanim jeszcze wprowadzili 500+) , sami się nakradną tłumacząc , że za PO to dopiero było , zniszczą wszystko co przed nimi było i skłócą naród na lata. Tak , tak . To będą osiągnięcia jedynie słusznego ustroju - jak PRL.

 • rembka

  Oceniono 7 razy 7

  Jak to panie Prezesie, przeciez tuz przed 25 pazdziernika 2015 bylo 'damy rade'. Czyzby parcie na wladze zaslepilo rozum? Eureka!

 • niezlomny_dlugopis

  Oceniono 6 razy 6

  Jego poglądy polityczne to mieszanka ekonomii socjalizmu (którą poznał na studiach) z ideami przemyconymi przez kolejnego giganta ekonomii młodego Morawieckiego.
  Morawiecki to z kolei kato-narodowy-(anty)kapitalista.
  To on twierdzi, że nasza gospodarka jest za mało "narodowa" a swój "plan" opiera w 70% na kapitale obcym.

 • qnqn

  Oceniono 6 razy 6

  komuna w całej krasie :) tak się rozliczało za PRL'u w ramach RWPG... zamiast dolarów, były bony towarowe które miały (nie pamiętam dokładnie) ale chyba równowartość USD 1 do 1. Tzn płaciło się wyimaginowaną walutą, którą pokrywało się w towarach wysyłanych na zachód albo na wschód po cenach kompletnie z sufitu...
  Ale u jarkach jest jak u Lenina, zawsze na odwrót... innych nazywa komunistami i złodziejami, a sami się zachowują jak wierchuszka stalinowska. Zawłaszczyć, ograbić, zepsuć i opluć... to jedyne co potrafią... ale ciemny lud kupi każde goowno, bo mózgu nie ma tylko łyka kłamstwo i płaci plebanowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX