Ministerstwo Finansów pokazało, jak poprawiło ściągalność VAT. Przełomem tego nazwać nie można

Rafał Hirsch
Udział dochodów z VAT w PKB wytwarzanym w firmach był w 2016 większy niż rok wcześniej - ujawniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Różnica jest jednak znikoma i sięga setnych punktu procentowego.

Dochody państwa z podatku VAT mierzone ich udziałem w tak zwanej wartości dodanej brutto w 2016 roku ledwie drgnęły. Wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny pisze, że udział ten wzrósł z 7,71 procent do 7,73 procent, czyli zaledwie o dwie setne punktu procentowego. 

Fragment odpowiedzi ministerstwa finansów na interpelację w sprawie ściągalności VATFragment odpowiedzi ministerstwa finansów na interpelację w sprawie ściągalności VAT źródło: Sejm RP

Wartość dodana brutto to inaczej mówiąc PKB po odjęciu od niego wartości podatków netto. Podatki netto to z kolei wartość zapłaconych przez sektor prywatny podatków minus wartość dotacji, które sektor prywatny otrzymał od państwa.

Kiedy PKB i wartość dodana brutto rosną, wtedy też powinny rosnąć wpływy z podatków i nie jest to wtedy zasługa lepszej ściągalności. O tym można mówić dopiero wtedy, kiedy dochody podatkowe rosną szybciej niż PKB, czy też wartość dodana brutto.

Rząd od dawna właśnie poprawienie ściągalności podatków stawia sobie za jeden z najważniejszych celów swojej polityki. Biorąc pod uwagę to, że chodzi mu o poprawę większą niż dwie setne punktu procentowego można uznać, że w 2016 roku celu tego osiągnąć się nie udało.

W tej samej odpowiedzi na interpelację znaleźć można też ciekawe dane z lat ubiegłych porównujące ściągalność podatków VAT i CIT w Polsce i w całej Unii Europejskiej

Fragment odpowiedzi ministerstwa finansów na interpelację poselską w sprawie ściągalności podatkówFragment odpowiedzi ministerstwa finansów na interpelację poselską w sprawie ściągalności podatków źródło: Sejm RP

Jak widać, ściągalność VAT w Polsce wyraźnie spadła na przełomie 2011 i 2012 roku (z 7,8% do 7,1% PKB), ale mimo to wciąż była powyżej średniej w Unii, która nie przekracza 7 procent. Znacznie gorzej na tle unijnym wypadaliśmy ze ściągalnością podatku CIT. Tutaj każdego roku byliśmy wyraźniej poniżej unijnej średniej.

Więcej o:
Komentarze (98)
Ministerstwo Finansów pokazało, jak bardzo poprawiło ściągalność VAT w 2016 roku. Przełomem tego nazwać nie można.
Zaloguj się
 • zbych21

  Oceniono 44 razy 40

  Trzeba przyznać Morawiecki jest bardzo dobry w przekonywaniu Prezesa do swoich talentów.

 • kat-kk

  Oceniono 32 razy 26

  Pan minister finansów,też będzie siedział za normalności,rozliczymy śmiecie.

 • van_norden

  Oceniono 11 razy 11

  Z tej jednej setnej to można wysmażyć ładny słupek na slajdzie

 • starczypl

  Oceniono 14 razy 10

  studia Morawieckiego chyba dałoby się kupić za kope jaj. Tak się wyuczył, że w Excellu ledwo mu idzie.... a kartofel wierzy w jego elektryczne samochodziki... z elektrowni węglowych.

 • skuba2

  Oceniono 10 razy 10

  Zamiast do końca maja, zwrot nadpłaconego podatku dostałem w sierpniu. To znaczy, że moje pieniądze dotowały przez kwartał budźet państwa! I wszystko jasne!

 • kaczkowski12

  Oceniono 13 razy 9

  Nie wierzyłem tym sk...lom ani troche ale,że poprawili ściągalnośc VAT uwierzyłem.Teraz muszę to odszczekać i stwierdzam,że pisowskim mendom nie mozna wierzyc nawety na jote.

 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 9

  No pisiory, życzę wam takiej samej kreatywnej księgowości we własnych gospodarstwach domowych.

 • cambrone

  Oceniono 6 razy 6

  Płatne,pisie trolle napiszą,ze to gigantyczny sukces "dobrej" zmiany....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX