Diablo 3 - jaki komputer, laptop do gry? Poradnik

Oto kilka istotnych informacji, które powinniście poznać zanim nabędziecie Diablo III. Poradnik ten został przygotowany również dla osób, które planują ulepszenie swojego komputera, lub kupno nowego, specjalnie pod kątem nowej odsłony Diablo.

Procesor. Posiadacze szybkich procesorów dwurdzeniowych nie muszą się martwić o stabilność działania  gry . Przy wyborze nowego procesora najlepiej jednak nabyć procesor Intel z serii i5 , czy i7 , lub AMD z seri X4 i X6 - dzięki temu nasz komputer będzie również wydajny dla nowszych tytułów.

Pamięć RAM. W dzisiejszych czasach 4GB RAMu to podstawa. Większa ilość pamięci RAM oznacza szybsze czasy ładowania i zmniejszenie prawdopodobieństwa "zawieszania" się gier. Optymalną ilością pamięci RAM dla  Diablo III , jak i dla innych gier, jest 2GB, lecz dla zwiększenia komfortu z gry warto wyposażyć się w 4GB. Jak na razie nie trzeba zaopatrywać się w większą ilość pamięci, jako że gry praktycznie nie są w stanie wykorzystać więcej niż owe 4GB.

Karta graficzna to podstawa. Jeśli chodzi o gry konsolowe to większość obliczeń przerzucana jest na jednostkę procesora, natomiast w grach na komputery osobiste - na karty graficzne.

Optymalnymi kartami (i stosunkowo tanimi) dla nowej części The Elder Scrolls są Nvidia Geforce GTX460 lub AMD Radeon HD6850.

Jeżeli natomiast będziecie chcieli kupić inną kartę to powinniście uważać przynajmniej na fakt, że wyższa ilość RAMu i wyższa liczba przy oznaczeniu karty graficznej nie zawsze oznacza lepszą wydajność - warto więc najpierw dokonać drobnego szperania w internecie przed zakupem.

(Aktualnie najwydajniejszymi kartami graficznymi są karty graficzne Nvidia Geforce z serii 500 i AMD Radeon z serii HD6000).

Przy wyborze karty graficznej warto też znaleźć informacje o głośności układu chłodzącego (głośność wiatraczków przy dużym obciążeniu), nic tak nie psuje przyjemności z gry jak głośno syczące wiatraki w naszym komputerze. Szczególnie polecam te posiadające 2 wmontowane wiatraczki - jeden musi pracować szybko i stosunkowo głośno aby schłodzić kartę, dwa z kolei mogą wirować wolniej i cieszej.

Karta graficzna to podstawa. Jeśli chodzi o gry konsolowe to większość obliczeń przerzucana jest na jednostkę procesora, natomiast w grach na komputery osobiste - na karty graficzne. Optymalnymi kartami dla nowej części Diablo są takie, które wyposażone są w 512MBpamięci Video RAM i posiadają wsparcie dla DirectX 9.0c, lecz przy zakupie nowej karty warto wybrać karty posiadające 1GB pamięci i wsparcie dla DirectX 10 - dzięki temu karta graficzna posłuży nam nie tylko do gry w Diablo III , ale i w bardziej wymagające tytuły.

Przy wyborze nowej karty graficznej powinniście uważa na fakt, że wyższa ilość RAMu i wyższa liczba przy oznaczeniu karty graficznej nie zawsze oznacza lepszą wydajność- warto najpierw dokonać drobnego szperania w internecie przed zakupem.

Dla aktualizujących swój sprzęt: zmiana poszczególnych podzespołów na lepsze może przynieść ze sobą wymóg zmiany płyty głównej, czy zasilacza. Warto więc przygotować się na dodatkowe koszty, lub dokładnie sprawdzić czy wymieniany przez nas sprzęt będzie pasował do naszej dotychczasowej konfiguracji sprzętowej.

UWAGA: Diablo III posiada system zabezpieczeń wymagający stałego dostępu do internetu - w przypadku chwilowego przerwania połączenia lub jego braku, gra zostanie wyłączona lub w ogóle się nie uruchomi. Warto więc zwrócić uwagę na stan naszego połączenia internetowego, czy ma w zwyczaju tracić sygnał, lub oferuje zbyt małą prędkość dla optymalnego działania gier w sieci.

Wymagania sprzętowe  Diablo III :

Minimalne wymagania sprzętowe: - System: Windows XP/Vista/7; - Procesor: Intel Pentium D 2.8 GHz lub AMD Athlon 64 X2 4400+; - Pamięć: 1GB (1.5GB dla Windows Vista/7); - Karta graficzna: z 256MB VRAM i wsparciem DirectX 9.0c, np. NVIDIA GeForce 7800 GT lub ATI Radeon X1950 Pro; - Miejsce na dysku: 12 GB.

Rekomendowana konfiguracja: - System: Windows Vista/7; - Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz lub AMD Athlon 64 X2 5600+ 2.8 GHz; - Pamięć: 2GB (3GB dla Windows Vista/7); - Karta graficzna: z 512MB VRAM i wsparciem DirectX 9.0c, np. NVIDIA GeForce 260 lub ATI Radeon HD 4870; - Miejsce na dysku: 12 GB.

Aktualizacja sterowników może znacząco poprawić płynność działania gry. Tutaj znajdziecie poradnik odnośnie aktualizacji sterowników dla kart Nvidia GeForce, a   tutaj - kart AMD Radeon.

Zapraszamy także do przeczytania poradnika  Diablo III - Zmiana rozdzielczości i poprawienie wydajności .

źródło: Okazje.info