Ostateczna wersja pakietu biurowego IBM dostępna za darmo

Niespełna tydzień temu koncern IBM udostępnił finalną wersję pakietu aplikacji biurowych Lotus Symphony. Oprogramowanie jest oferowane bezpłatnie. Płatne są natomiast usługi dodatkowe, w tym m.in. pomoc techniczna. W segmencie oprogramowania biurowego Big Blue zamierza konkurować m.in. z firmami Microsoft i Google.

W skład pakietu aplikacji Lotus Symphony wchodzą: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji. Wersja testowa zestawu aplikacji była dostępna od września zeszłego roku. Według oficjalnych informacji w trakcie testów pakiet pobrało ponad milion osób. W porównaniu z ostatnią wersją testową usunięto wiele błędów związanych m.in. ze stabilnością działania programów i wymianą danych z innymi aplikacjami. Obecnie pakiet Lotus Symphony jest dostępny prawie w 30 wersjach językowych, w tym również po polsku.

Firmom, które zechcą skorzystać z Lotus Symphony Big Blue oferuje możliwość wykupienia nieograniczonego czasowo wsparcia technicznego. Przedsiębiorstwa, które nie zdecydują się na skorzystanie z programu znanego pod nazwą IBM Elite Support mogą korzystać z oprogramowania Lotus Symphony bezpłatnie.

Oprogramowanie jest oparte na kodzie źródłowym aplikacji Open Office w wersji 1.1 i dostępne w wersjach dla systemów operacyjnych Windows i Linux. Wspiera m.in. formaty ODF i PDF. Poszczególne aplikacje pakietu Lotus Symphony są również kompatybilne z oprogramowaniem Microsoft Office 2003. Wsparcie dla natywnych formatów Office 2007 oraz systemu operacyjnego Mac OS ma zostać dodane na jesieni br. Warto dodać, że poszczególne aplikacje Lotus Symphony - Documents, Spreadsheets i Presentations, są dostępne od kilku miesięcy jako część pakietu Lotus Notes.