Niemcy opisują międzynarodowy eksperyment z portfelem. "W Polsce mało kradną"

Opisując wyniki naukowego eksperymentu ze "zgubionymi" portfelami, którego celem było sprawdzenie uczciwości obywateli różnych krajów, "FAZ" zwraca uwagę na pozytywny wynik w Polsce.
Zobacz wideo

Pod kontrowersyjnym tytułem „W Polsce mało kradną” redakcja „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zamieściła w sobotę (22.06.2019) materiał o wynikach badań uczciwości mieszkańców różnych krajów.

Dla potrzeb eksperymentu w 355 miastach w 40 krajach międzynarodowy zespół naukowców celowo "zgubił" 17 305 portfeli zawierających klucze, trzy wizytówki właściciela, kartkę z listą zakupów w miejscowym języku. W połowie portfeli były pieniądze – równowartość 13,45 dolarów w miejscowej walucie.

Wyniki eksperymentu zaskoczyły badaczy. Jeden z nich, Christian Zuend powiedział „FAZ”, że w 38 z 40 krajów do właścicieli wróciło więcej portfeli z pieniędzmi niż bez pieniędzy. „Mieliśmy znacznie bardziej cyniczne oczekiwania” – powiedział naukowiec.

Polacy szczególnie uczciwi

Okazało się, że do badaczy wróciło przeciętnie 40 proc. portfeli bez pieniędzy i ponad 50 proc. tych, które zawierały równowartość kilkunastu dolarów. W USA, Wielkiej Brytanii i Polsce eksperyment rozszerzono o kwestię, czy stopień uczciwości pozostaje stabilny, jeżeli kwota pieniędzy znajdujących się w portfelu wzrośnie do 95 dolarów. Eksperyment wykazał, że w tym przypadku odsetek zwrotów wręcz zwiększył się.

Polacy okazali się szczególnie uczciwi i usiłowali w czterech z pięciu przypadków oddać znalezione portfele właścicielom

– podkreśla „FAZ”.

W Chinach i Meksyku nie gubcie portfeli

Redakcja zaznacza, że w Chinach i Meksyku szanse na odzyskanie portfela są znikome. Odsetek zwrotów wyniósł zaledwie 20 proc. Najlepiej gubić portmonetkę w Szwajcarii, w krajach skandynawskich i w Holandii.

Niemcy znalazły się na miejscu 9., jeśli chodzi o zwrot portfela bez pieniędzy, i na 11. miejscu w przypadku portmonetki z pieniędzmi. Z niemieckich miast najgorzej wypadły Stuttgart i Berlin, a najlepiej Kolonia i Hamburg.

Badacze tłumaczą, że ludzie kierują się altruizmem – częściej oddają portfel z kluczami, niż bez. Nie chcą też czuć się złodziejami.

Na eksperymencie wzbogaciły się nie tylko osoby nieuczciwe. Także ci, którzy zgłosili się w celu oddania zguby, mogli ją zachować jako podziękowanie za udział w eksperymencie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: