Amerykański ekspert: USA mogą wycofać się z NATO. Polacy są zabawni, bo liczą na Trumpa

Analityk Robert Kagan nie wyklucza w razie reelekcji Donalda Trumpa wycofania się Stanów Zjednoczonych z NATO. Nazwał "zabawną" nadzieję Polaków, że w przypadku rozpadu Sojuszu mogą liczyć na prezydenta USA.
Zobacz wideo

"Czy ktokolwiek jeszcze wierzy, niezależnie od tego, czy Stany Zjednoczone wyjdą z NATO, czy też nie, że nasze przywiązanie do Sojuszu jest tak silne jak cztery lata temu? Uważam, że Polacy są naprawdę zabawni, ponieważ najwyraźniej myślą, że NATO może ulec rozwiązaniu, a USA będą nadal troszczyły się o ich bezpieczeństwo. Uważają, że mogą liczyć na Trumpa"– powiedział Kagan w wywiadzie opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika "Der Spiegel".

Czy Europejczycy staną się dorośli?

Zdaniem neokonserwatywnego doradcy Europejczycy powinni wreszcie "stać się dorosłymi". Jak zaznaczył, trzeba jednak być niepoprawnym optymistą, żeby wierzyć w to, że bez USA Europa pozostanie stabilna i pokojowa.

"Dzisiejsza Unia Europejska nie jest Unią z lat 90'. Wielka Brytania znajduje się krótko przed brexitem, w Europie Wschodniej rządy Polski, Czech i Węgier idą w kierunku nieliberalnym lub już tam doszły. A we Francji po kolejnych wyborach do władzy mogą dojść nacjonaliści" – powiedział Kagan.

Powrót kwestii niemieckiej

Kagan uważa, że w przypadku wyjścia USA z Europy aktualna stanie się ponownie kwestia niemiecka. "Do zakończenia II wojny światowej problemem było to, że Niemcy były zbyt duże dla Europy. Centralnym elementem powojennego ładu pokojowego w Europie były amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla sąsiadów Niemiec. Ich fundamentem była zasada, że Niemcy pod żadnym pozorem nie mogą stać się zagrożeniem” – tłumaczy amerykański analityk.

Ta sytuacja pozwoliła Niemcom na odniesienie wielkiego sukcesu gospodarczego, który nie wywoływał lęku u sąsiadów Niemiec.

Wolność kontra autorytaryzm

Po zjednoczeniu kraju Niemcy odzyskały jednak potencjał pozwalający im na stanie się najsilniejszą potęgą wojskową na kontynencie. "Już dziś możemy zaobserwować, że ekonomiczna dominacja Niemiec wzbudza zazdrość sąsiadów. A jeśli w dodatku wycofają się Amerykanie, to sąsiedzi Niemiec uwolnią się od NATO, a być może także od UE, i będą próbować złamać ekonomiczną hegemonię Niemiec" – powiedział "Spieglowi" Kagan. Ostrzegł, że taki rozwój wypadków wywoła w Niemczech złość i rozgoryczenie. "Wkrótce Niemcy słusznie zapytają: chwileczkę, my też musimy się zatroszczyć o nas samych, tak jak nasi sąsiedzi" – dodał analityk.

Jego zdaniem jesteśmy obecnie świadkami "fundamentalnego konfliktu" pomiędzy wolnością i autorytaryzmem, nie tylko w Ameryce, lecz na całym świecie. "Kolejne cztery lata Trumpa będą kolejnymi czterema latami rozpadu światowego ładu" – powiedział Kagan w wywiadzie dla "Spiegla".

Robert Kagan jest autorem licznych publikacji, w tym wydanej także w Polsce książki "Potęga i Raj. Ameryka i Europa w nowym porządku świata".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (167)
Robert Kagan: USA mogą wycofać się z NATO. Polacy są zabawni, bo liczą na Trumpa
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 52 razy 46

  Cała służalczość Maliniaka wobec Trumpka uchwycona na jednym zdjęciu! :D

 • entymolog

  Oceniono 40 razy 34

  Niestety to prawda, nasze dyplomatolki potrafią tylko robić laskę Trumpkowi.

 • metaxo

  Oceniono 28 razy 26

  Polak i głupek to to samo. Kurdowie w Syrii przekonali się co warte są sojusze USA.

 • byrcyn11

  Oceniono 25 razy 23

  Thiaa - na Trampka można liczyć jak na Zawiszę - co nie zgadzacie się z tym ? ;-)

 • window_licker

  Oceniono 25 razy 21

  "Przyjaciół szukaj sobie blisko a wrogów daleko" ... tu nawet słowiański przykuc Narciarza nie pomoże...

  ps. a jakie było wycie jak Sikorski mówił o "murzyńskości" i "robieniu laski"

  i co? smakuje?

 • Zygmunt Witort

  Oceniono 20 razy 20

  Nie śmieszni tylko są kompletnymi głupcami. Trzeba mieć gó... zamiast mózgu żeby nie widzieć i nie rozumieć kim jest Trump i jego polityka.

 • czechy11

  Oceniono 17 razy 17

  To zdjęcie Maliniaka wraz z tym przy biurku opozycja misi wykorzystać w kampanii prezydenckiej

 • baby1

  Oceniono 13 razy 13

  Oczywiście, że Polska dla USA nic nie znaczy. Ale nie przesadzajmy z tymi potencjalnymi konfliktami w ramach Europy. Europa jest bardzo mocno powiązana gospodarczo, więc nie ma co porównywać współczesności do stanu przed II wojną światową. To widać po brexicie, że wcale nie jest łatwo być w Europie, a nie być w Unii Europejskiej.

 • markowski222

  Oceniono 12 razy 12

  Cokolwiek twierdzi pan Kagan, pragnienia naszych polityków związane z bezpieczeństwem Polski dzięki USA są wielką naiwnością. To wynik głupiego bo emocjonalnego patrzenia na sojusze, zamiast chłodnej kalkulacji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX