Elon Musk zadziwił planami. Tesla zdecydowała, gdzie wybuduje pierwszą Gigafactory w Europie

Jego pojawienie się w stolicy Niemiec było dużą niespodzianką. Podobnie jak zapowiedź. Szef Tesli, Elon Musk, oznajmił, że chce zbudować nową wielką fabrykę pod Berlinem.
Zobacz wideo

Pierwsza europejska Gigafactory Tesli, znanego amerykańskiego przedsiębiorstwa produkującego samochody elektryczne, ma powstać w RFN. Nowa fabryka zostanie zbudowana pod Berlinem, oświadczył w stolicy Niemiec szef firmy Elon Musk. Indagowany przez dziennikarzy dodał, że znajdzie się ona w pobliżu, będącego wciąż w budowie, międzynarodowego portu lotniczego Berlin-Brandenburgia (BER). Nie zdradził jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

Jak dodaje Informacyjna Agencja Radiowa, w Berlinie Tesla zamierza zbudować własne centrum projektowania i nowych technologii. Media niemieckie twierdzą, że w fabryce Tesli znalazłoby zatrudnienie nawet 7 tysięcy osób. Berlińska senator odpowiedzialna za sprawy gospodarcze Ramona Pop zapowiedziała, że Tesla tworząc nowe miejsca pracy, może liczyć na wsparcie finansowe.

Niespodzianka na gali w Berlinie

Jak donosi dziennik "Die Welt", Elon Musk pojawił się niespodziewanie w Berlinie na ceremonii wręczania "Złotej kierownicy", nagrody przyznawanej przez "Auto Bild" i "Bild am Sonntag". Szef Tesli od dawna poszukiwał miejsca lokalizacji nowej, wielkiej fabryki w Europie.

Gigafactory 4 powstanie w Niemczech

Obok głównych zakładów produkcyjnych Tesli we Fremont w Kalifornii, w której wytwarza się wszystkie modele samochodów elektrycznych tej marki, firma posiada jeszcze dwie inne tzw. Gigafactory: w Reno w stanie Newada produkowane są akumulatory litowo-jonowe, a w Buffalo w stanie Nowy Jork, w Gigafactory 2 powstają panele fotowoltaiczne.

Gigafactory 3 budowana jest obecnie w Chinach w pobliżu Szanghaju. Jeszcze w tym roku zostanie w niej uruchomiona produkcja samochodów elektrycznych marki Tesla. Jest to pierwszy fabryka samochodów w Chinach należąca całkowicie do inwestora z zagranicy.

O lokalizację pierwszych europejskich zakładów Tesli ubiegało się wiele regionów. Elon Musk zdecydował się na Niemcy i wybuduje je tam, gdzie nie ma jeszcze żadnych zakładów motoryzacyjnych, ani żadnego czynnego już lotniska. Na pytanie, czy nie obawia się, że jego fabryka zostanie uruchomiona wcześniej niż port lotniczy BER, Musk odpowiedział, że "trochę go to niepokoi".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (67)
Elon Musk zadziwił planami. Tesla zdecydowała, gdzie wybuduje pierwszą Gigafactory w Europie
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 25 razy 15

  Świetny wybór.

  Komfortowe warunki życia i infstruktura w Niemczech.

  Z drugiej strony bliskość Polski zapewnia pracujących za miskę ryżu i łatwość w pozbywaniu się odpadów którą zapewniają nieudolne rządy PiS.

 • yaicarz

  Oceniono 12 razy 10

  Pewnie Musk przestraszył się konkurencji.... Morawieckiego w zakresie samochodów elektrycznych i postanowił osłabić "najgroźniejszego konkurenta", budując giga-fabrykę w pobliżu granicy z Polską i podbierając (wysokimi pensjami) pracowników ;-). Była "wina Tuska", teraz jeszcze będzie "wina Muska" ;-). I jak tu żyć panie premierze, jak żyć ?!

 • bezy2008

  Oceniono 16 razy 8

  Nam takie inwestycje nie są potrzebne. W Polsce nie będzie imperialistycznych zakładów wyzysku! Samochody mogą być „narodowe, wunglowe lub żadne.
  My zainwestowaliśmy w amerykańskie wizy i to jest prawdziwy biznes!

 • rggg

  Oceniono 6 razy 4

  E tam! Zanim Musk wybuduje tę fabrykę to u nas na drogach będzie już milion takich samochodów - przecież PiS zawsze dotrzymuje obietnic!

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 4

  To bedzie fabryka, do ktorej beda sprowadzac z Polski auta elektryczne i przyczepiac na nich znaczki Tesli.

 • ankhar

  Oceniono 12 razy 4

  Czyli standard: kierownictwo i dobrze opłacani specjaliści z Niemiec plus tania siła robocza z Polski.

 • lignan

  Oceniono 6 razy 4

  No i git! Tylko trzeba poszerzyć autostrade ze Świecka do trzech pasów...

 • niezalany

  Oceniono 7 razy 3

  brawo musk! lepiej nie mógł trafić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX