Niemcy mają problem z elektrośmieciami. Zieloni chcą wprowadzenia kaucji

Obowiązkowa kaucja w wysokości 25 euro za telefon komórkowy czy tablet miałaby pomóc w utylizacji elektrośmieci. Niemcy nie radzą sobie z odzyskiem elektrośmieci.

Ponad 20 kilogramów elektrośmieci rocznie produkuje średnio każdy mieszkaniec Niemiec, a odpady te stanowią coraz większy problem dla samorządów - wynika z informacji tygodnika "Der Spiegel". Szczególnie krótkie życie mają telefony komórkowe. Większość użytkowników raz na dwa lata wymienia telefon na nowszy model, a wielu nie dba o odpowiednią utylizację starych aparatów.

Według cytowanej przez "Spiegla" Bettiny Hoffmann z niemieckiej partii Zielonych, w 2019 roku Niemcy "ostro rozminęły się" z wyznaczonym przez UE 65-procentowym celem zbiórki i odzysku elektrośmieci.

Dlatego frakcja Zielonych w niemieckim Bundestagu chce jeszcze w styczniu zgłosić wniosek, wzywający rząd do wprowadzenia w Niemczech obowiązkowej kaucji za telefony komórkowe i tablety w wysokości 25 euro, którą można będzie odzyskać po oddaniu starego aparatu do utylizacji - informuje "Der Spiegel".

Kupić łatwo, wyrzucić trudniej

To jedna z 20 propozycji, które mają pomóc w zwiększeniu ilości utylizowanych elektrośmieci w Niemczech. Według tygodnika, w Niemczech poziom zbiórki i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego to rocznie 45 procent, podczas gdy np. w Chorwacji czy Estonii jest to około 80 procent. Poziom ten oznacza ilość zebranego rocznie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w porównaniu do średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trzech poprzednich latach.

"Pozbywanie się starego sprzętu musi być tak samo łatwe jak kupowanie nowego!" – uważa posłanka Zielonych. Zdaniem Hofmann, także mniejsze sklepy powinny mieć obowiązek przyjmowania zużytego sprzętu. Obecnie obowiązujące w Niemczech przepisy nakładają taki obowiązek tylko na sklepy o powierzchni handlowej większej niż 400 metrów kwadratowych. Zdaniem Zielonych, także sklepy internetowe, które już od 2016 roku są zobowiązane do przyjmowania starego sprzętu, powinny "zdecydowanie informować" o tym swoich klientów.

>>> Podwyżka cen za wywóz śmieci. "To, co czeka nas od 1 stycznia, jest wielką niewiadomą"

Zobacz wideo

100 milionów komórek zalega w szufladach

Według danych organizacji Deutsche Umwelthilfe, w Niemczech sprzedaje się co roku 24 miliony nowych smartfonów, do których konstrukcji wykorzystano 720 kilogramów złota, 7,3 tony srebra i 396 ton miedzi. "Specjalistyczne firmy mogą dziś odzyskać nawet 98 procent części składowych telefonu komórkowego" – twierdzi Hoffmann. Jednak brakuje im materiału, bo - według szacunków branżowej organizacji Bitkom - Niemcy składują w swoich szufladach 100 milionów starych komórek.

Więcej o:
Komentarze (26)
Niemcy mają problem z elektrośmieciami. Zieloni chcą wprowadzenia kaucji
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 8 razy 6

  1. Na firmach powinno się w jakiś sposób wymóc, by produkowany sprzęt elektroniczny był trwalszy, a jeśli już się zepsuje, to łatwo naprawialny przez każdego o odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach (a nie tylko w autoryzowanych serwisach). Naprawdę, nie ma technicznych problemów, by wyprodukować pralkę czy telewizor działające 20 lat, już to w przeszłości robiliśmy, da się. Komputery i smartfony też mogłyby być trwalsze niż obecnie są.

  2. Ukrócić należałoby aż tak duże dążenie do ciągłych aktualizacji i ulepszania oprogramowania i stron internetowych. Pewnie, wygląda wszystko ładniej, ale taką samą funkcjonalność można osiągnąć innymi (starszymi), mniej zasobożernymi metodami. A jeśli mniej zasobów w komputerze czy smartfonie jest potrzebne, to stary sprzęt spokojnie mógłby nadal służyć bez stawania się elektrośmieciem, bez konieczności kupowania nowego (lub co najmniej rozbudowywania starego). Jeśli ktoś nie gra w najnowsze gry i nie ma potrzeby oglądać filmów w jakości HD, to 15-letni komputer spokojnie mógłby nadal służyć. Mógłby, gdyby nie tacy - dla przykładu - webmasterzy tworzący nowe strony tak, że są niesamowicie zasobożerne pod względem wymaganej ilości pamięci i mocy procesora, a jednocześnie w swym kodzie używane są metody nie wspierane przez ciut starsze (już nawet choćby 3- 4-letnie) wersje przeglądarek internetowych - to w konsekwencji z biegiem czasy wymusza kupno nowego sprzętu, choćby stary był wciąż sprawny.

  3. Po obydwu stronach - tak po stronie reklamodawców, marketingowców, jak i po stronie konsumentów, użytkowników - skończyć z tą modą na posiadanie nowszego, lepszego, mającego więcej cali, więcej pikseli, więcej mega, więcej giga... nawet wtedy, gdy tak naprawdę nie jest to zwyczajnemu użytkownikowi do niczego potrzebne. To chyba najtrudniejsze z trzech wymienionych punktów przeze mnie i nie wiem czy w ogóle wykonalne.

  Naprawdę, uważam, że spokojnie moglibyśmy (mówię globalnie o całej ludzkości) produkować 3 albo i 4 razy mniej elektroniki i RTV/AGD. Oczywiście oznacza to wielokrotnie mniejsze zyski dla firm tym się zajmujących, więc będą bronić się rękami i nogami, ale nimi się nie przejmuję. Oznacza to mniej pracy w tych branżach, a więc mniej pracy w ogóle, ale nikt nie nakazuje nam pracować po 40-60 godzin w tygodniu i jednocześnie mieć dużo bezrobotnych, można pracą się podzielić i pracować po 35, 30, 25 godzin w tygodniu, tak by bezrobotnych nie było (okres przejściowy byłby trudny, przebranżowienie, szkolenia, system edukacji, tego się nie zmieni z roku na rok, wiem). Ale warto, bo oznaczałoby to mniej zużytych surowców, mniej wytworzonych zanieczyszczeń.

  Nawet klasycznie pojmowany recykling starego sprzętu, o którym w artykule mowa, też wymaga zużycia kolejnych surowców, energii, wytworzenia zanieczyszczeń, wszak trzeba sprzęt przetransportować, poddać rozbiórce mechanicznej, chemicznej, przetopić, zamienić na surowce, przewieźć je, wyprodukować z nich nowy sprzęt, zapakować, przetransportować, zutylizować to kolejne opakowanie... Korzystniej byłoby już raz wyprodukowany sprzęt używać dłużej i w konsekwencji mniej sprzętu produkować.

 • nawiiwan

  Oceniono 4 razy 4

  To może w końcu zacznijcie wymuszać na producentach np. TV aby aktualizowali oprogramowanie przez trochę więcej ni 1-2 lata.
  Podobnie smartfony, po dwóch latach wiele bardzo mocnych smartofnów przestaje otrzymywać aktualizacje.

 • baramboo

  Oceniono 7 razy 3

  Polacy nie mają tego problemu. Komórki utylizuje się paląc wysypiska.

 • ewropejczyk

  Oceniono 4 razy 2

  Niemiecka lewica chyba niechcący wypuściła Dżina z butelki. I dobrze im tak. Mam nadzieję, że Zieloni wygrają następne wybory i zrealizują wszystkie obecne swoje propozycje plus nowe np. wymuszenie na całej Unii (w tym Francji) zrezygnowanie do ... roku z elektrowni atomowych. Trzymam kciuki :-)

 • kataryniarski

  Oceniono 6 razy 2

  Z samochodami nie mają, bo każdy szrot kupią na ścianie wschodniej...

 • dziurowice

  Oceniono 1 raz 1

  Strona rządu o BDO i odpadach:
  "Warto wiedzieć,
  KARY:
  - grzywna (od 100 zł do ponad 1 mln zł) lub areszt wymierzane przez sądy,
  za: nie złożenie wniosku o wpis do Rejestru BDO,
  nie złożenie wniosku o zmianę wpisu,
  nie złożenie wniosku o wykreślenie z rejestru,
  złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym,
  naruszenie obowiązków sprawozdawczych i ewidencyjnych
  - administracyjne kara pieniężna (od 5000 zł do 1 mln zł) np. za nieumieszczanie na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością numeru rejestrowego"

  Kto chętny wchodzi w ten biznes ? :))))))))
  Teoretycy - urzędasy w zarękawkach kreują katastrofę.

 • m.godwin

  Oceniono 3 razy 1

  Znowu będą kraść telefony. 25 euro to może nie jest duży pieniądz, ale pewny. Zanieść do skupu - i jest na tydzień picia.

 • malgojb

  0

  W zasadzie pozbycie się nie powinno być tak łatwe jak kupno, co by nie zachęcać do konsumpcji, niestety przecież nie doprowadzi się do sytuacji co by firmy mniej zarabiały bo by dywidentki na akcyjkach były mniejsze, podateczki na nieroba ścięte a to by i ekologa zabolało.

 • re_x

  Oceniono 4 razy 0

  a może wreszcie UE zakaże wprowadzania do sprzedaży elektrośmieci,takich np. jak dyskontowe smartfony czy tablety z 1GB i nawet bez LTE!nieświadomy dziadek kupuje wnukowi na komunię-to ląduje w szufladzie..tylko dyskont zadowolony!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX