Powietrze w Niemczech stopniowo się oczyszcza

Jakość powietrza w Niemczech poprawiła się w 2019 r. Skutkuje ograniczenie prędkości w miastach i więcej niskoemisyjnych autobusów. Mimo to sytuacja w wielu miastach jeszcze jest niezadowalająca.

Powietrze w Niemczech stało się lepsze. Wykazują to wyniki pomiarów i dane z ubiegłego roku przedstawione we wtorek (11.02.2020) przez minister środowiska Svenję Schulze (SPD) i szefa Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska Dirka Messnera.

Mniej tlenków azotu, niewiele pyłu drobnego

Dane wykazują, że obciążenie powietrza pyłem drobnym i tlenkami azotu zmniejszyło się, głównie dzięki wprowadzaniu w miastach niskoemisyjnych autobusów i zwiększania stref ograniczenia prędkości. Przekroczenie rocznej granicy dopuszczalnego obciążenia tlenkiem azotu (NO2) odnotowano w ub. r. w około 20 proc. stacjach pomiarowych. W 2018 r. było to jeszcze ponad 40 procent.

Jednocześnie 2019 był pozytywnie rekordowym rokiem: powietrze było obciążone pyłem drobnym najmniej od rozpoczęcia pomiarów – po raz pierwszy nie odnotowano też przekroczenia obowiązujących norm.

– Nareszcie wyniki są rzeczywiście pomyślne – podsumowała minister Schulze. Jej zdaniem pokazują one, że ochrona środowiska odnosi skutki: niskoemisyjne pojazdy użytkowe i rozbudowa floty autobusów elektrycznych w wielu miastach odbija się pozytywnie na jakości powietrza.

>>> Sadzenie drzew w miastach się opłaca. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

„Jeszcze nie jesteśmy u celu”

Tam jednak, gdzie stężenie NO2 przekroczyło dopuszczalne normy, było to „wyraźne” przekroczenie. Miastem z najwyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza było w ub. roku Monachium, ale też Stuttgart, Kilonia, Berlin i Hamburg. Federalny Urząd Ochrony Środowiska liczy się z tym, że analiza wszystkich danych wykaże zbyt wysokie obciążenie NO2 w 25-30 miastach.

Za główny problem niemieckie władze niezmiennie uważają ruch drogowy, w tym szczególnie pojazdy z silnikiem diesla. Według Urzędu Ochrony Środowiska pomóc mogłyby bardziej rygorystyczne limity.

– Osiągniemy nasz cel dopiero wtedy, kiedy we wszystkich miastach będą przestrzegane wartości graniczne – stwierdziła minister Schulze.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (37)
Powietrze w Niemczech stopniowo się oczyszcza
Zaloguj się
 • meki_majcher

  Oceniono 23 razy 19

  Ostatnia beemka z lat 90-tych wyjechała do Polski, to i powietrze się oczyściło...
  A nas krzywy ryj namawia do zainwestowania 500plus w ekologiczny piec na ruski węgiel...

 • etdt

  Oceniono 14 razy 6

  A my dalej w lesie (czytaj: w smogowym syfie)

 • swoboda_t

  Oceniono 7 razy 5

  Pracuję w pd. Niemczech podróżując od Koblencji i Saarbrucken po Monachium i J. Bodeńskie. Nawet w położonym w kotlinie i znanym z wdrożenia Feinstaubalarm Stuttgarcie jakość powietrza w sezonie grzewczym ma się nijak do tej w Polsce. Między Odrą a Bugiem syf jest wioczny i wyczuwalny, jak człowiek wróci po kilku miesiącach (byłem na święta i Nowy Rok), to uderza natychmiast. O ile w wielu kwestiach różnica poziomu między Polską i Niemcami nie jest taka znów duża, o tyle w kwestii jakości powietrza oba kraje dzieli dramatyczna przepaść.

 • Piotr G

  Oceniono 11 razy 3

  W Polsce szpitale onkologiczne są przepełnione, brakuje pieniędzy, a ludzie palą w piecach aby nagrzać, ugotować obiad, zagrzać wodę do mycia, czyli palą bez przerwy.

 • wdechwydech

  Oceniono 9 razy 3

  to teraz my

 • madera123

  Oceniono 6 razy 2

  U nas się już było dobre powietrze w latach 2007-2015. Znów się polepszy jak posłowie z PiS-u przestaną smrodzić w Sejmie i znikną w niepamięci.Bóg nas opuścił,ale jak się pomodlimy to kto wie.Ponoć jest nierychliwy,ale sprawiedliwy.O ile jest?Może te sygnały to od Niego?

 • omniscio

  Oceniono 4 razy 2

  sypiecie sol na rane

 • etdt

  Oceniono 4 razy 2

  A dalej w lesie (czytaj: w smogowym syfie)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX