Niemcy wprowadzają kontrole na granicy z Austrią i Czechami. Celem obrona przed nowymi mutacjami koronawirusa

Czechy i Austria zmagają się z nowymi, bardziej zaraźliwymi mutacjami koronawirusa. W obawie przed nimi Niemcy podjęły decyzję o przywróceniu kontroli na granicy z oboma państwami.

Rząd w Berlinie określi Czechy i austriacki Tyrol jako obszary mutacji koronawirusa - potwierdziło ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Następstwem są daleko idące ograniczenia w podróżowaniu. Oznacza to, że mieszkańcy tych krajów będą mogli wjechać do Niemiec tylko w absolutnych wyjątkach i tylko z negatywnym testem na koronawirusa.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Niemcy wprowadzają kontrole graniczne z Czechami. "Konieczny krok"

Niemiecka policja przygotowuje się na wprowadzenie w nocy z soboty, 13 lutego, na niedzielę stacjonarnych kontroli na granicy z Czechami. Takie kontrole - ze względu na ruch migrantów - istnieją już na granicy z Austrią.

"Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych jest konieczne, aby w jak największym stopniu zapobiec przedostaniu się wirusa do Niemiec" -  oświadczyło niemieckie MSW. Tym samym powtarza się sytuacja z wiosny ubiegłego roku, której rząd niemiecki chciał uniknąć, kiedy z powodu pandemii koronawirusa zamknięto w Europie wewnętrzne granice.

Koronawirus w Czechach. Bezpłatne testy antygenowe - na zdj. szpital w Trutnovie i Szpital Miejski im. Masaryka w JilemnicachCzechy - covidovy kocioł w środku Europy. "Umierają nasi bliscy"

„Przywiezione” mutacje 

Jak podaje magazyn "Der Spiegel", decyzja ta miała zapaść na wyraźne życzenie Bawarii i Saksonii. Od kilku dni narastały tam obawy, że agresywne mutacje koronawirusa zostaną „przywiezione” z sąsiednich krajów. Kilku polityków, w tym premier Bawarii Markus Söder, poruszyło ostatnio temat zamknięcia granic.

W Czechach szerzy się bardziej zaraźliwa brytyjska odmiana koronawirusa. Według wewnętrznych danych niemieckiego rządu mutant ten stanowi już do 70 procent przypadków COVID-19 w Republice Czeskiej. W Tyrolu rozpowszechniona jest niebezpieczna odmiana południowoafrykańska.

Andrzej Duda podczas prezentacji wykrywacza COVID-19Polska firma zbudowała wykrywacz COVID-19. Andrzej Duda przetestował urządzenie

Niemcy wprowadzają kontrole na granicy z Austrią i Czechami. Dla kogo wyjątki?

Obecnie niemiecki rząd ustala, jakie grupy osób będą podlegać wyjątkom od zakazu wjazdu. Oznacza to, że zabronione byłyby loty, przejazdy autobusowe i kolejowe z obszarów mutacji koronawirusa. Obecnie dotyczy to już podróżujących z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Irlandii i RPA. W przypadku Czech i Tyrolu stacjonarne kontrole są niezbędne - powiedział gazecie „Süddeutsche Zeitung” minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer.

Ze swej strony Republika Czeska zapowiedziała zamknięcie trzech powiatów, w tym dwóch na granicy z Niemcami. Mieszkańcy nie będą mogli opuszczać tego terenu, a obcym nie wolno będzie tam wjeżdżać. Logistycy i spedytorzy ostrzegają przed załamaniem ruchu drogowego i dostaw w związku z planowanymi ograniczeniami.

(DPA, AFP/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o: