Media: Ponad miliard euro dla Tesli od rządu Niemiec

Według dziennika "Der Tagesspiegel" niemieckie państwo wesprze nową fabrykę akumulatorów Tesli pod Berlinem pokaźną kwotą.

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla może liczyć na ponad miliard euro publicznego wsparcia na swą nową fabrykę akumulatorów, która powstanie w Gruenheide pod Berlinem, wraz z budowaną już tam gigafabryką aut elektrycznych – informuje niemiecki dziennik „Der Tagesspiegel".

Według gazety planowana nowa inwestycja Tesli ma być znacznie większa, niż dotąd sądzono i stworzyć dodatkowe dwa tysiące miejsc pracy. Szef Tesli Elon Musk zapowiadał już, że Tesla chce produkować pod Berlinem akumulatory bardziej wydajne i przyjazne środowisku naturalnego, które znacznie zwiększą zasięg samochodów elektrycznych.

Pokaźna pomoc państwa

Sam producent nie ujawnił na razie wartości tej inwestycji, ale według niemieckiego ministerstwa gospodarki ma ona opiewać na „około 5 miliardów euro" – pisze „Tagesspiegel".

„Ta skala uzasadniałaby też to, że Tesla ma otrzymać na swą fabrykę akumulatorów w Gruenheide pomoc państwa w wysokości 1,135 miliardów euro z drugiego programu 'Innowacje w europejskim sektorze baterii' (IPCEI), realizowanym przez ministerstwo" – podaje niemiecki dziennik. Dodaje, że kwota wsparcia już została uzgodniona ze wszystkimi zainteresowanymi i stanowiłaby jedną trzecią aktualnego wolumenu programu IPCEI (2,9 mld euro).

Długotrwałe procedury

Komentując te doniesienia, ministerstwo gospodarki oświadczyło, że „nie ma jeszcze ostatecznej kwoty" wsparcia dla Tesli w ramach programu, a proces zatwierdzania pomocy nie został jeszcze zakończony. Decyzja może zostać ogłoszona w ostatnim kwartale 2021 roku – wynika z odpowiedzi resortu, cytowanej przez agencję DPA.

Początkowo planowano, że produkcja samochodów elektrycznych Tesli w Gruenheide rozpocznie się już w lipcu tego roku. Termin ten jednak przesunięto na koniec roku. Tesla buduje swą fabrykę na razie na podstawie tymczasowych zezwoleń, bo kraj związkowy Brandenburgia nie wydał jeszcze ostatecznego pozwolenia i nie wiadomo, kiedy zostanie ono wydane.

Rocznie z taśm produkcyjnych gigafabryki ma zjeżdżać do 500 tysięcy samochodów elektrycznych. W czerwcu br. Tesla wystąpiła o pozwolenie na rozszerzenie fabryki aut o fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle

 
Więcej o: