Nagła śmierć ambasadora Niemiec w Chinach. Merkel: Jestem głęboko wstrząśnięta

Niespodziewanie, po zaledwie kilku dniach urzędowania, zmarł ambasador Niemiec w Chinach, 54-letni Jan Hecker. Śmierć dyplomaty "w żaden sposób nie była związana" z jego funkcją polityczną - powiedziała w poniedziałek (6.9.2021) rzeczniczka niemieckiego MSZ, nie podając jednak szczegółów na temat okoliczności śmierci.

54-letni Jan Hecker był politycznym doradcą Angeli Merkel. Dyplomata objął nowe stanowisko w Pekinie dopiero pod koniec sierpnia br. W poniedziałek rano flagi przed ambasadą Niemiec w Chinach były opuszczone do połowy masztu.

Powiernik Angeli Merkel

Hecker był wcześniej przez kilka lat doradcą ds. polityki zagranicznej i tym samym bliskim powiernikiem kanclerz Angeli Merkel. – Jestem głęboko wstrząśnięta śmiercią Jana Heckera – powiedziała Merkel.

Kanclerz wyraziła uznanie dla Heckera jako „wysoce cenionego wieloletniego doradcy, o głębokim poczuciu humanitaryzmu i wybitnej wiedzy fachowej". – Wspominam naszą współpracę z wdzięcznością i cieszę się, że mogłam być z nim tak blisko związana przez te wszystkie lata – powiedziała Merkel, składając kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego. Hecker był żonaty i miał troje dzieci.

Umiarkowany kurs wobec Chin

– Nasz kraj traci znakomitego dyplomatę, a ministerstwo spraw zagranicznych wybitnego i cenionego kolegę – powiedział szef niemieckiej dyplomacji, Heiko Maas.

Zdaniem obserwatorów Hecker, z zawodu prawnik, po zakończeniu rządów Merkel miał kontynuować umiarkowany kurs wobec Chin. Jego nominacja została przyjęta w Pekinie z zadowoleniem.

Chiny są „głęboko wstrząśnięte nagłą śmiercią ambasadora Heckera" – powiedział na konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin. Po objęciu urzędu „aktywnie promował dwustronne relacje".

Nietypowa kariera dyplomaty

Jan Hecker był od 2017 roku doradcą Merkel ds. polityki zagranicznej i szefem departamentu polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i rozwoju w Urzędzie Kanclerskim. Od kryzysu uchodźczego w 2015 roku kierował sztabem koordynacyjnym Merkel ds. polityki migracyjnej.

Obejmując stanowisko w Pekinie, Hecker nie miał za sobą typowej ścieżki kariery dyplomatycznej. Po studiach prawniczych i politologicznych we Fryburgu, Getyndze i Grenoble doktoryzował się w 1997 roku na Uniwersytecie w Getyndze. Od 1999 roku pracował w ministerstwie spraw wewnętrznych. W latach 2011-2015 był sędzią w Federalnym Sądzie Administracyjnym, zanim przeniósł się do Urzędu Kanclerskiego.

(AFP/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: