-
Brytyjska dziennikarka: Moskiewska elita mówi o odwołaniu Putina. "Przestał być nietykalny"
Brytyjska dziennikarka Catherine Belton uważa pucz na Kremlu i odwołanie Władimira Putina za możliwe. Warunkiem zmian jest zadanie Rosji dotkliwej porażki. Zachód musi wspierać Ukrainę bronią, a nie myśleć o rozejmie.
-
Niemcy. Wzywają rząd do wysłania Ukrainie czołgów. "Musimy uczynić zdecydowany krok"
Ostre starcie w parlamencie: klub CDU/CSU wezwał rząd Olafa Scholza do przekazania Ukrainie ciężkiej broni, w tym czołgów Leopard. Koalicja rządowa zasłania się brakiem ustaleń z USA. Partie skrajne: to nie nasza wojna.
-
Niemieckie media: Władze Brandenburgii zaniepokojone rozbudową zapór na polskim brzegu Odry. Wzywają Brukselę
Władze Brandenburgii są zaniepokojone rozbudową zapór na polskim brzegu Odry. Modernizacja ma poprawić żeglowność na polsko-niemieckiej rzece. Zieloni uważają, że projekt narusza unijne prawo i już wzywają Brukselę do działania.
-
"Putin i Schroeder działali, jakby się umówili". "FAS" o rosyjskiej siatce wpływów w Niemczech
Władimir Putin i jego przyjaciel Gerhard Schroeder działali, jakby się umówili. Putin wysłał kolejne oddziały nad granicę z Ukrainą, Schroeder wezwał władze w Kijowie do rezygnacji z wymachiwania szabelką" - pisze "FAS".
-
"FAZ": Putin dąży do nowej Jałty i stref wpływu w Europie. Macron chce rozmawiać z Rosją
Władimir Putin dąży do nowej Jałty i podziału Europy na strefy wpływów. Zachód nie powinien ustępować w kwestii prawa do wolnego wyboru sojuszy. Czy Emmanuel Macron podejmie rozmowy z Kremlem na własną rękę?
-
Polska adwokatka dla "Der Spiegel": UE musi zakręcić Polsce kurek z pieniędzmi
Polska adwokatka i działaczka społeczna Sylwia Gregorczyk-Abram uważa, że stawką sporu o praworządność jest przyszłość UE. Na łamach "Spiegla" wzywa Brukselę do zakręcenia Polsce kurka z pieniędzmi.
-
"FAS": Jarosław Kaczyński czeka na zmiany w Europie. "Czy Polska już zginęła"
Po wyroku TK sytuacja w Polsce stała się poważna. Politycy obozu rządzącego grają wizją niezależnego, silnego kraju, ignorując wielkie korzyści z UE. Jarosław Kaczyński czeka na sukcesy prawicy w Europie.
-
Niemiecka prasa o wyroku TK: Polski rząd wybrał konfrontację. "Ani centa więcej"
Niemieccy komentatorzy domagają się twardej reakcji Unii Europejskiej na wyrok polskiego TK kwestionujący prymat prawa unijnego. Zdaniem niektórych niemieckich komentatorów postawa rządu w Warszawie zagraża istnieniu Wspólnoty. Nie wszyscy jednak podzielają ten pogląd. Wielu wskazuje na ogromną powagę sytuacji, a zdaniem jednego z publicystów być może Polska rozpoczęła proces likwidacji Unii Europejskiej.
-
Niemiecka prasa: Polexit byłby większą katastrofą niż brexit. "Trzęsienie ziemi dla budżetu"
Niemiecki dziennik kół gospodarczych "Handelsblatt" w minionych latach nie szczędził pochwał polskiej gospodarce. W najnowszym wydaniu redakcja ostrzega przed polexitem i jego katastrofalnymi skutkami dla Polski.
-
Prasa: Putin owinął sobie Niemców wokół palca
20 lat temu Władimir Putin wygłosił przemówienie w Bundestagu. Jego wystąpienie do dziś cieszy się dużą popularnością wśród Niemców, którzy uważają, że Berlin zaprzepaścił wówczas szansę na zwrot w relacjach z Rosją.
-
"Der Spiegel": Więcej kontroli przy granicy z Polską. "Drażliwe tło polityczne"
Niemiecka policja wyraźnie zaostrzyła kontrole przy granicy z Polską. To reakcja na rosnącą liczbę nielegalnych przekroczeń granicy i wzmożoną aktywność band przemytniczych - podał "Der Spiegel".
-
"Die Welt": Polska na drodze do G20, ale brakuje rąk do pracy. Pracownicy z Azji rozwiążą problem?
Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, jednak kluczowe branże cierpią na brak rąk do pracy. Mści się polityka rządu obliczona na odstraszanie imigrantów. Czy pracownicy z Azji rozwiążą problem?
-
Niemcy. "Der Spiegel" prześwietla kandydata na kanclerza. "Czy Laschet ma związki z Opus Dei?"
Kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet jest mocno związany z Kościołem katolickim. Czy ma też kontakty z ultrakatolicką organizacją Opus Dei? - pyta "Der Spiegel".
-
Brandenburgia. Przyjaźń z Polską ma zostać zagwarantowana w konstytucji
Przyjaźń z Polską zostanie wpisana do konstytucji Brandenburgii. Do parlamentu graniczącego z Polską niemieckiego landu wpłynęły w piątek dwa projekty w tej sprawie. Dotychczas mowa była jedynie o współpracy.