Niemcy. Pracownicy poszukiwani. W jednej z branż liczba wakatów podwoiła się od kwietnia

Pandemia zmieniła niemiecki rynek usług. Brakuje pracowników w gastronomii, wypożyczalniach samochodów i biurach podróży.
Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Choć od lockdownów spowodowanych pandemią minęło już kilka miesięcy, w Niemczech w sektorze usług wciąż brakuje rąk do pracy. Tak wynika z liczb, które podaje Federalny Urząd Pracy. Sytuacja ta doprowadziła w niektórych miejscach do odchudzenia sektora usług, a nawet do zamykania niektórych miejsc, o czym informuje niemieckie stowarzyszenie hoteli i restauracji Dehoga.

Sprzedaż detaliczna. GUS podał nowe dane.Sprzedaż detaliczna w górę, ale wciąż poniżej trendu z pandemii. Ważne ceny

Według danych Federalnego Urzędu Pracy, liczba wakatów w branży gastronomicznej podwoiła się od kwietnia. W sierpniu odnotowano 20,686 wolnych miejsc pracy w Niemczech, hotelarze zgłosili kolejnych 7678. W kwietniu liczby te wynosiły odpowiednio 10 977 w gastronomii i 4138 w hotelarstwie.

Niemcy. Mniej bezrobotnych, brakuje rąk do pracy

Równocześnie liczba bezrobotnych osób w tym sektorze znacznie się zmniejszyła i spadła z 72 397 w sierpniu 2020 r. do 54 658 w sierpniu 2021 r. w gastronomii. W branży hotelarskiej liczba bezrobotnych w tym samym okresie spadła z 35 258 do 28 545.

Szczególnie trudna jest sytuacja na rynku kształcenia: na niemal 17 000 miejsc nauki zawodu w hotelarstwie i gastronomii przypada obecnie tylko 5409 chętnych (w roku poprzednim: 7276). Tysiące miejsc na praktykach zawodowych pozostaje nieobsadzonych.

Praca. Według GUS przeciętne zatrudnienie w sierpniu 2021 wzrosło o 0,9 proc. rok do roku, przeciętne wynagrodzenie o 9,5 proc.Dane o wynagrodzeniach lepsze od prognoz. "Nie widać już śladów pandemii"

Związek zawodowy NGG upatruje braku personelu również w złym wizerunku branży wśród pracowników. - Powodem są niskie zarobki, niezapłacone nadgodziny, brak stałych godzin pracy, niska jakość szkoleń i unikanie wynagrodzeń zgodnych z umowami zbiorowymi - zasugerowano. Obecnie tylko około jedna trzecia firm jest związana umowami zbiorowymi i z reguły płaci tylko płacę minimalną - powiedział rzecznik związku NGG.

(DPA/ gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: