FAZ o relacjach Polska-USA: "Bezpieczeństwo Polski obojętne dla PiS?" W tle "lex TVN"

Polska umyślnie pogarsza swoje stosunki z USA w momencie, w którym także jej bezpieczeństwo jest zagrożone. Czy PiS jest to obojętne? - zastanawia się komentator niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Godne odnotowania jest to, w jakiej sytuacji narodowo-konserwatywny rząd w Polsce przepchnął przez parlament zmiany w ustawie medialnej, za pomocą których właściciel największej prywatnej telewizji ma zostać zmuszony do sprzedania swoich udziałów" - czytamy w komentarzu opublikowanym w poniedziałkowym (20 grudnia) wydaniu gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ").

Łukasz Mejza w Sejmie- 'Lex TVN' przyjęty. Tak głosowali posłowie. Nawet Mejza się znalazł [LISTA]

Autor tekstu Reinhard Veser przypomina, że władze w Waszyngtonie ostrzegały Polskę przed przyjęciem tej ustawy, która uderza w amerykańskiego inwestora. Drugim powodem niezadowolenia USA jest fakt, że chodzi o "łatwą do przejrzenia próbę wyeliminowania krytycznego wobec rządu medium o dużym zasięgu".

Zobacz wideo Co zrobi Andrzej Duda w sprawie Lex TVN? Pytamy posłankę Srokę

Lex TVN - niebezpieczny moment

Komentator "FAZ" zauważa, że po protestach z Waszyngtonu prace nad ustawą zostały wstrzymane, ale teraz rząd w Warszawie nagle zdecydował się na jej przyjęcie i to akurat w chwili, gdy groźba rosyjskiej inwazji na wschodniego sąsiada Polski - Ukrainę jest największa od 2014 roku.

"Lex TVN". Już ponad 2 mln podpisów pod apelem w obronie wolnych mediów

"Czy przemawia przez to nadzieja, że wobec wielkiego wyzwania rzuconego przez Putina USA oraz inni Europejczycy nie będą mieli czasu ani nerwów zajmować się małym atakiem na wolność mediów w największym wschodnioeuropejskim kraju członkowskim UE i NATO? Czy może PiS jest po prostu obojętne, że umyślnie pogarsza stosunki z najważniejszym partnerem właśnie wtedy, gdy także własne bezpieczeństwo Polski jest zagrożone?" - pyta komentator gazety.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: