Nowe banknoty euro. Propozycja europosła z Niemiec: Powinna się znaleźć para założycieli BioNTech

Europejski Bank Centralny szuka nowych motywów na banknoty euro. Niemiecki europoseł proponuje, by umieścić na nich podobiznę twórców szczepionki na COVID-19.

Niemiecki europoseł liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (Freie Demokratische Partei, FDP) Moritz Koerner zaproponował, by na banknotach euro znaleźli się założyciele firmy BioNTech Ugur Sahin i Özlem Türeci - mogunckiej firmy, która wyprodukowała pierwszą skuteczną szczepionkę na COVID-19. 

Na nowych banknotach powinny znaleźć się ważne europejskie osobowości, takie jak para założycieli BioNTech - powiedział gazecie "Welt am Sonntag" unijny parlamentarzysta. Jak dodał, ich praca uratowała życie milionom Europejczyków.

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Szczepionka mRNA na koronawirusa

Europoseł Koerner podkreślił też, że życiowa droga założycieli firmy z Moguncji na zachodzie Niemiec to "imponująca historia integracji, awansu, przedsiębiorczości, doskonałości naukowej i potencjału otwartego społeczeństwa imigracyjnego". Ugur Sahin i Özlem Türeci to potomkowie imigrantów z Turcji.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz i przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Producent szczepionek BioNTech zdołał w stosunkowo krótkim czasie opracować bazującą na technologii mRNA szczepionkę na koronawirusa, a po zakończeniu badań uzyskać pozwolenie na jej stosowanie.

Nowe banknoty euro

20 lat po wprowadzeniu banknotów i monet euro Europejski Bank Centralny rozpoczyna proces nowego opracowania banknotów. Europejczycy mają mieć przy tym coś do powiedzenia. Ale miną lata, zanim w obiegu pojawią się zmienione banknoty. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dopiero w 2024 roku ma zdecydować o produkcji i wprowadzeniu do obiegu nowych banknotów.

(DPA/dom)

Więcej o: