Niemcy. Padł nowy rekord zakażeń COVID-19. "Omikron dotknie każdego"

W ciągu jednego dnia liczba przypadków infekcji koronawirusem w Niemczech po raz pierwszy przekroczyła 80 000.

Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu omikron w Niemczech padł nowy rekord w zakażeniach koronawirusem. Liczba nowych przypadków infekcji w ciągu jednego dnia po raz pierwszy przekroczyła 80 000. Według danych Instytutu Roberta Kocha (RKI) w ciągu 24 godzin niemieckie urzędy ds. zdrowia zgłosiły 80 430 zachorowań. Tydzień temu odnotowano niecałe 59 000 infekcji.

Nowy wariant koronawirusa uchodzi za bardziej zaraźliwy niż wariant delta. Eksperci uważają, że pełne zaszczepienie w mniejszym stopniu chroni przed infekcją omikronem niż w przypadku wcześniejszych wariantów. Szczepionka chroni jednak przed ciężkim przebiegiem choroby. Zalecane jest także szczepienie przypominające. Jednocześnie eksperci zakładają, że omikron powoduje łagodniejszy przebieg choroby.

Koronawirus w Niemczech - zdjęcie ilustracyjneNiemcy. Tak złych danych jeszcze nie było. Ponad milion zgonów w 2021 roku

Koronawirus w Niemczech. Różny poziom w landach

Z danych RKI wynika, że siedmiodniowa zapadalność liczona na 100 000 mieszkańców wynosi obecnie w Niemczech 407,5. Najwyższy jak dotąd poziom osiągnęła jednak pod koniec listopada (452,4).

Wskaźnik zachorowalności jest bardzo różny w poszczególnych krajach związkowych. Podczas gdy w Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalt jest on niższy od 300, w Hamburgu wynosi 568,9, w Berlinie 856,4, a w Bremie 1296,8.

Fala zakażeń omikronem nie jest jeszcze widoczna na oddziałach intensywnej terapii. Liczba pacjentów z COVID-19 przebywających na OIOM-ach spada nieprzerwanie od połowy grudnia. Ostatnio do nieco poniżej 3200. W szczytowym momencie drugiej fali na niemieckich oddziałach intensywnej terapii przebywało ponad 5700 pacjentów. Eksperci spodziewają się jednak, że wraz z liczbą zakażeń zwiększy się również obciążenie klinik.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Prognoza: Omikron dotknie każdego

Jak przewiduje amerykański immunolog Anthony Fauci, prędzej czy później omikron dotknie prawie każdego. Zarażą się nawet osoby zaszczepione, choć większość z nich nie przejdzie infekcji ciężko.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), powołując się na prognozy, ostrzega, że za dwa miesiące ponad połowa ludzi w Europie może zarazić się omikronem. Wariant ten jest jak fala przetaczająca się przez region europejski z zachodu na wschód i dołącza do wzrostu infekcji wariantem delta, którego kraje europejskie doświadczyły pod koniec 2021 roku.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)WHO: Omikron w ciągu tygodni zakazi ponad połowę populacji Europy

Według nowych danych w całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 384 zgony. Od początku pandemii niemiecki instytut RKI naliczył 7 661 811 przypadków infekcji SARS-CoV-2. Podejrzewa się jednak, że w rzeczywistości liczba ta jest jeszcze wyższa ze względu na niewykryte przypadki. W związku z koronawirusem w Niemczech zmarło już 114 735 osób.

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: