WHO: Omikron wkrótce zakazi ponad połowę populacji Europy. "Wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia"

Ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni - podał we wtorek szacunki dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

Na Starym Kontynencie w pierwszym tygodniu 2022 roku zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków COVID-19 - powiedział Kluge na konferencji prasowej w Genewie. W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji - dodał.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne) Epidemiolog: W Polsce pojawi się fala zakażeń, nawet 100 tys. przypadków dziennie

"Omikron może doprowadzić do przeciążenia systemów ochrony zdrowia"

- Jak przewiduje instytut oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad 50 proc. populacji regionu (Europy) będzie zakażone omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni - oświadczył dyrektor Kluge.

Fala infekcji omikronem już "wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia [...] w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. (Omikron) może również doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach" - podkreślił ekspert.

Koronawirus w Czechach (zdjęcie ilustracyjne) Czechy. Omikron stanowi już ponad połowę nowych zakażeń

Kluge zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Wezwał wszystkie europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także, by nadać priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym dawkom przypominającym. Dotyczy to zwłaszcza ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli osób starszych i pracowników służby zdrowia. (PAP)

ska/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: