Niemiecki minister finansów Christian Lindner opowiedział się we wtorek (22.03.2022) za stworzeniem szerokiego międzynarodowego planu odbudowy Ukrainy, którego będzie potrzebowała po zakończeniu wojny z Rosją. - Mamy nadzieję, że wkrótce zapanuje pokój - powiedział Lindner w trakcie debaty niemieckiego Bundestagu nad budżetem państwa. - Nasza solidarność z europejskim sąsiadem musi być długotrwała - przekonywał.
- I dlatego potrzebujemy międzynarodowego planu Marshalla dla Ukrainy - dodał niemiecki minister. [Plan Marshalla był stworzonym przez Stany Zjednoczone programem odbudowy gospodarek państw europejskich po II wojnie światowej - red.]
Lindner podkreślił też, że Niemcy już zmobilizowały "znaczną pomoc" dla Ukrainy. - Nasze wsparcie dla walki ludzi w Ukrainie o wolność, będzie kontynuowane - zapewnił. I dodał, że gdy w kraju tym zapanuje pokój, Niemcy także będą gotowi wspierać Ukrainę, "w odbudowie, wysiłkach na rzecz dobrej przyszłości i na drodze do partnerstwa z UE".
Rosyjska inwazja na Ukrainę oraz utrzymująca się pandemia koronawirusa, mocno odbiją się na finansach niemieckiego państwa. Lindner zapowiedział, że również w tym roku Niemcy nie dotrzymają wpisanego do konstytucji hamulca zadłużenia. Reguła ta stanowi, że deficyt budżetu centralnego nie może rocznie przekroczyć 0,35 proc. PKB. W wyjątkowych sytuacjach, jak kryzys gospodarczy czy katastrofa naturalna, hamulec zadłużenia może jednak zostać zawieszony. W 2020 roku stosowanie tej reguły zawieszono z powodu pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu gospodarczego. Według Lindnera zarówno utrzymująca się pandemia, jak i wojna w Ukrainie to sytuacje kryzysowe, które uzasadniają odstąpienie od reguły wydatkowej.
Minister finansów zapowiedział, że rząd przedstawi budżet uzupełniający, który będzie zakładał wyższy deficyt i uwzględni wydatki na wsparcie uchodźców z Ukrainy oraz złagodzenie obciążeń dla obywateli. Dotychczasowy projekt zakłada nowe zadłużenie na poziomie 99,7 mld euro oraz utworzenie funduszu celowego w wysokości 100 mld euro na modernizację Bundeswehry.
Niemiecka opozycja ostro skrytykowała we wtorek rządowe plany za rekordowy deficyt i brak szczegółów co do finansowych konsekwencji wojny w Ukrainie.
(RTR, AFP/ widz)
Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle