Niemcy. Inflacja już powyżej 7 proc. Paliwa i energia mocno w górę. "Nie ma co liczyć na spadek cen"

W marcu roczna stopa inflacji wzrosła do 7,3 proc. - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. Jest to najwyższy wskaźnik inflacji od zjednoczenia Niemiec. Końca drożyzny na razie nie widać.

Życie w Niemczech podrożało od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę i nic nie wskazuje na rychłe odprężenie. Głównym czynnikiem powodującym wzrost cen towarów i usług jest wywołany przez wojnę wzrost cen surowców. W marcu roczna stopa inflacji wzrosła do 7,3 proc. - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. Jest to najwyższa stopa inflacji w zjednoczonych Niemczech. W starych krajach związkowych Niemiec ostatni raz podobnie wysoki wskaźnik odnotowano jesienią 1981 roku. W lutym inflacja w Niemczech wyniosła 5,1 proc. Wysoka stopa inflacji zmniejsza siłę nabywczą konsumentów.

Inflacja w UE przyspieszyła.Sondaż: 61 procent Niemców zaciska pasa - przez inflację

Inflacja w Niemczech. Najbardziej podrożały energia i paliwa

Atak Rosji na Ukrainę pod koniec lutego spowodował wzrost cen ropy i gazu, które rosły już od miesięcy. W marcu ponad dwukrotnie (plus 144,0 proc.) w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku podrożał lekki olej opałowy.

Paliwa na stacji benzynowej podrożały o 47,4 proc., a gaz ziemny o 41,8 procent. Konsumenci musieli również więcej płacić za energię elektryczną i paliwa stałe takie jak węgiel. Bez zmian cen energii inflacja wyniosłaby 3,6 procent.

Ale nie tylko ceny na stacjach benzynowych i rachunki za ogrzewanie są szokiem dla konsumentów. Coraz bardziej drożeje także żywność. W marcu artykuły spożywcze kosztowały 6,2 procent więcej niż rok wcześniej. Najdroższe były tłuszcze i oleje jadalne (wzrost o 17,2 proc.) oraz świeże warzywa (wzrost o 14,8 proc.).

Zobacz wideo Jak w strefie euro radzą sobie z inflacją? Pytamy prof. Belkę

Niemcy. Nie widać końca drożyzny

Na razie nie widać końca wzrostu cen żywności. W ostatnim czasie kilka sieci supermarketów, w tym Aldi, zapowiedziało dalsze podwyżki cen niektórych produktów. - Chwilowo nie ma co liczyć na spadek cen w supermarketach - uprzedza prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) Josef Sanktjohanser.

W porównaniu z poprzednim miesiącem (lutym) ceny towarów i usług w marcu podskoczyły o 2,5 proc. Dynamika ta znajduje również odzwierciedlenie w cenach hurtowych, które w marcu wzrosły o 22,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Niemcy zaciskają pasa. Rząd m.in. obniży podatek energetyczny od paliw

Dla coraz większej liczby osób coraz wyższe ceny stają się obciążeniem. Co siódma dorosła osoba w Niemczech (15,2 proc.) ledwo może pokryć koszty utrzymania - wynika z sondażu Yougov przeprowadzonego pod koniec marca. Dwie trzecie z 2144 respondentów stwierdziło, że z powodu rosnących cen ograniczyło już swoje wydatki.

W obliczu wzrostu cen energii rząd w Berlinie uzgodnił drugi pakiet, który ma odciążyć konsumentów. Pakiet ten przewiduje m.in. ryczałt na energię, obniżenie podatku energetycznego od paliw na trzy miesiące, a także pomoc dla rodzin i osób o niskich dochodach.

Ogrzewanie na gazNiemcy oszczędzają energię. Obawy przed wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji

Stopy procentowe w górę?

Ekonomiści spodziewają się, że w tym roku wskaźnik inflacji w Niemczech wyniesie ponad 6 proc. Tym samym najważniejszy cel Europejskiego Banku Centralnego (EBC) staje się coraz bardziej odległy. EBC dąży do stabilnych cen w strefie euro w perspektywie średnioterminowej przy stopie inflacji wynoszącej 2 proc. Ekonomiści nie wykluczają podwyżki kluczowych stóp procentowych EBC w tym roku. Wyższe stopy procentowe można wykorzystać do walki z rosnącą inflacją w strefie euro. Banki centralne nie mogą jednak wiele zrobić w sprawie wysokich cen energii.

W obszarze wspólnej waluty inflacja w marcu wyniosła 7,5 proc, co stanowi najwyższy poziom od czasu wprowadzenia euro jako waluty rozliczeniowej w 1999 roku.

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: