Nie tylko gaz i ropa. Europa jest też uzależniona od uranu z Rosji. 18 reaktorów działa tylko na nim

Organizacje ekologiczne ostrzegają, że Europa jest zbyt zależna od Rosji w kwestii uranu i elementów paliwowych do elektrowni jądrowych. Dotyczy to także wciąż działających siłowni niemieckich.

Według raportu "Atlas Uranu 2022", zaprezentowanego w czwartek (21.04.2022) w Berlinie, około 40 procent europejskiego importu uranu pochodzi z Rosji i sprzymierzonego z nią Kazachstanu. Rosyjski koncern państwowy Rosatom zajmuje czołową pozycję w międzynarodowym biznesie uranowym.

Europa zależna od rosyjskiego uranu. Rosatom drugim co do wielkości producentem na świecie

– Dzięki swoim udziałom w kopalniach uranu w Kanadzie, USA, a przede wszystkim w Kazachstanie, Rosatom jest drugim co do wielkości producentem uranu na świecie - powiedziała Angela Wolff, konsultant ds. polityki jądrowej i energetycznej w niemieckiej organizacji ekologicznej Bund für Umwelt und Naturschutz (BUND).

Zobacz wideo Kiedy pierwsze małe reaktory jądrowe w Polsce? Piotr Woźny: 2029-2030 to realny termin

Z 7122 tonami firma ma około 15 procent udziału w globalnym wydobyciu. W produkcji wzbogaconego uranu, który jest niezbędny do funkcjonowania elektrowni jądrowych, zależność ta jest jeszcze większa. Według Angeli Wolff rosyjska spółka państwowa zaspokaja ponad jedną trzecią światowego zapotrzebowania.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Europa Wschodnia jest jeszcze bardziej uzależniona od Rosji w zakresie elementów paliwowych, jak głosi raport. Na przykład 18 reaktorów w krajach UE – Finlandii, Czechach, na Węgrzech, Słowacji i w Bułgarii – może pracować jedynie dzięki rosyjskim elementom paliwowym.

Atlas Uranu, opublikowany po raz pierwszy w roku 2019, zawiera fakty i liczby dotyczące energii jądrowej i związanych z nią zagrożeń, od wydobycia uranu po postępowanie z odpadami promieniotwórczymi. Jest wydawany przez: Fundację Nuclear Free Future, Fundację Róży Luksemburg, BUND, Greenpeace i organizacją antyatomową "ausgestrahlt".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: