Berlin: Wkrótce dostarczymy Ukrainie haubicoarmaty. Siedem sztuk

Szefowa niemieckiego MON-u zapewnia, że Niemcy wkrótce dostarczą Ukrainie haubicoarmaty. Prezydent Ukrainy dalej apeluje do rządu w Berlinie.
Zobacz wideo Ociepa: Niemcy nic nam nie przekazali, jeśli chodzi o sprzęt wojskowy

Niebawem zakończy się szkolenie ukraińskich żołnierzy w Niemczech w obsłudze haubicoarmat PzH 2000 – poinformowała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. Potem ta ciężka broń mogłaby zostać dostarczona do Ukrainy – powiedziała polityk SPD. Kiedy dokładnie i w jaki sposób, tego Lambrecht nie podała, zasłaniając się względami bezpieczeństwa.

Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie siedem haubicoarmat z zapasów Bundeswehry. Ponadto rząd jest w trakcie przygotowań do dostaw wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, których Ukraina pilnie potrzebuje.

Nord Stream 2, zdjęcie ilustracyjne Nord Stream 1. Rosja redukuje dostawy gazu do Niemiec

Zełenski apeluje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przy każdej okazji żąda większej pomocy Zachodu w wojnie z Rosją. „Musimy razem zrobić jeszcze o wiele więcej, by wygrać tę wojnę" – powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit".

Jego kraj potrzebuje w szczególności o wiele więcej nowoczesnych pocisków artyleryjskich, jak wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe o większym zasięgu i podobne systemy. Prezydent Ukrainy odniósł się do debaty na temat zakresu wsparcia ze strony niemieckiego rządu, mówiąc, że dostawy z Niemiec są „wciąż mniejsze niż mogłyby być".

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei w wywiadzie dla wieczornego wydania wiadomości w telewizji ZDF w poniedziałek (13.06.2022) Zełenski zażądał od Berlina jaśniejszego stanowiska w sprawie wsparcia dla Ukrainy i ostrzegł przed „balansowaniem" między Kijowem a Moskwą. Kanclerzowi Olafowi Scholzowi zarzucił, że nadal zbytnio liczy się z Rosją.

Mimo że stosunki między rządami Niemiec i Ukrainy nie są złe, Zełenski zażądał od Scholza „pewności, że Niemcy wspierają Ukrainę". „Nie można próbować balansować między Ukrainą a stosunkami z Rosją" – powiedział.

– Wojnę może zakończyć tylko Rosja – dodał ukraiński prezydent. Aby tak się stało, sytuacja Ukrainy musi zostać wzmocniona, a straty odczuwalne dla narodu rosyjskiego. Teraz żadne kompromisy nie są możliwe – stwierdził. 

Wizualizacja rewitalizacji rynku w Cieszynie Jeszcze betonoza nie zginęła. Cieszyński rynek przejdzie "rewitalizację"

Niemcy na końcu

Prezydent Ukrainy przypomniał, że Niemcy zaczęły wspierać Ukrainę militarnie później niż inne państwa. USA, Słowacja, Polska, Wielka Brytania „były pierwszymi, które dostarczyły pomoc, Bułgaria i Rumunia również pomogły", podobnie jak kraje bałtyckie – powiedział Zełenski.

Niemcy i Francja wprawdzie wspierały Ukrainę politycznie i retorycznie, „ale wtedy, na początku wojny, nie potrzebowaliśmy polityki, potrzebowaliśmy pomocy" – stwierdził. W międzyczasie i Niemcy, i Francja dołączyły do pomagających. Zełenski nie chciał jednak wypowiadać się na temat wielkości pomocy zbrojeniowej z Niemiec.

(DPA, AFP/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: