Rosyjski dyplomata: Całkowite wstrzymanie dostaw gazu przez Nord Stream 1 możliwe

Po zmniejszeniu dostaw rosyjskiego gazu przez gazociąg Nord Stream 1 nie jest wykluczone całkowite ich zatrzymanie.

Ambasador Rosji przy UE powiedział w czwartek (16.6.22) na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, że ze względu na kłopoty przy naprawie turbin w Kanadzie, może dojść do całkowitego wstrzymania dostaw rurociągiem. Według rosyjskiego dziennika "Kommiersant" powiedział: "Myślę, że to byłaby katastrofa dla Niemiec".

Zobacz wideo „Najważniejsza jest efektywność energetyczna. Dopiero wtedy będzie mogli powiedzieć: Goodbye Putin!"

Jego zdaniem Niemcy powinny pomyśleć o naprawie turbin na swoim terytorium, aby nie trzeba było ich przewozić do Kanady. Rosyjski koncern Gazprom, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w nocy na czwartek zredukował znów dostawy gazu do Niemiec. Firma uzasadniła ten krok opóźnieniami w pracach naprawczych.

Nord Stream 2, zdjęcie ilustracyjneNord Stream 1. Rosja redukuje dostawy gazu do Niemiec

Gaz z Rosji. Habeck: polityczne podłoże decyzji Gazpromu

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck nazwał sytuacje poważną, ale zaznaczył jednocześnie, że nie zagraża ona bezpieczeństwu dostaw w Niemczech. Skomentował też, że inaczej niż strona rosyjska, podejrzewa, że powody takiej decyzji mają polityczne podłoże.

Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow odrzucił tę tezę. Tłumaczył, że problemy te mają o wiele większy związek z nałożonymi przez Zachód na Rosję sankcjami. "Wiemy jedynie, że były tam rzeczywiście problemy z turbinami, niektóre z nich nie wracają, są gdzieś przetrzymywane" - przekonywał i dodał, że to "problem, który nie ma nic wspólnego z Rosją". Również koncern energetyczny Siemens Energy poinformował, że jedna z turbin, która przechodzi renowację w Kanadzie, z powodu sankcji nałożonych na Rosję, nie wróciła z Montrealu.

Eksport paliw kopalnych. Rosja w ciągu 100 dni wojny zarobiła aż 93 mld euro. 'Rekordowy wynik' (zdjęcie ilustracyjne)Eksport paliw kopalnych. Rosja w ciągu 100 dni wojny zarobiła aż 93 mld euro

W ubiegły wtorek (14.6.22) Gazprom poinformował o zmniejszeniu planowanej wcześniej ilości dostaw. Nowa redukcja do 67 milionów metrów sześciennych oznacza zmniejszenie dostaw o 60 procent w ciągu dwóch dni. Rosja wielokrotnie zabiegała o uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

(DPA/ gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: