Rosja największym dostawcą ropy do Chin. Maj z historycznym rekordem sprzedaży. Jest jednak haczyk

Mimo zachodnich akcji Moskwa nadal znajduje odbiorców na swoją ropę naftową. Ponieważ popyt nie jest wysoki, nabywcy oferują za nią jednak znacznie niższą cenę. Chiny postanowiły skorzystać z okazji.

W maju br. Rosja sprzedała Chinom 8,42 mln ton ropy naftowej, najwięcej w historii. Z danych, które podały w poniedziałek (20.06.2022) władze celne w Pekinie, wynika, że w zeszłym miesiącu Chiny importowały z Rosji średnio dwa miliony baryłek ropy dziennie, czyli o 55 procent więcej niż przed rokiem oraz prawie o jedną czwartą więcej niż w kwietniu br.

Tym samym Rosja stała się największym dostawcą ropy naftowej dla Chińskiej Republiki Ludowej, znów wyprzedzając (po 19 miesiącach) dotychczasowego lidera Arabię Saudyjską. W maju Chiny sprowadziły z Arabii Saudyjskiej 7,82 mln ton ropy, o 15 proc. mniej niż w kwietniu.

Zobacz wideo Rosja jest dla Chin ważnym partnerem politycznym, ale nie gospodarczym

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ropa naftowa. Rosja i Chiny zacieśniają współpracę

Nie bez znaczenia jest to, że chińskie firmy (jak na przykład gigant rafineryjny Sinopec) korzystają z dużych upustów cenowych na rosyjską ropę. Po inwazji Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu przez Zachód sankcji, obejmujących również sektor naftowy, zachodnie firmy wycofały się z rosyjskiego rynku. Chiny z kolei nie potępiły jak dotąd rosyjskiej agresji na Ukrainę, za to krytykują zachodnie sankcje i dostawy broni dla Kijowa.

Rosja i Chiny niedawno uzgodniły zacieśnienie współpracy gospodarczej. Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Rosji. Według chińskich władz celnych w 2021 roku wartość wymiany handlowej obu krajów wyniosła 147 miliardów dolarów. Od 2019 roku wzrosła ona o ponad 30 procent.

Więcej ropy dla Indii

Znacznie wzrósł także chiński import gazu skroplonego LNG z Rosji. W maju odnotowano wzrost o około 400 tysięcy ton, czyli 56 proc. w porównaniu z majem zeszłego roku.

Mimo zachodnich sankcji Rosji udaje się też pozyskiwać nowych odbiorców na swoją ropę na światowym rynku – pod warunkiem że zgodzi się na niższą cenę. Jak podaje Reuters, w maju Rosja stała się drugim największym dostawcą ropy dla Indii, uzyskując udział w rynku na poziomie 16,5 proc. i wyprzedzając Arabię Saudyjską. Najważniejszym dostawcą na rynek indyjski pozostaje Irak. Indie sprowadzają także więcej rosyjskiego węgla.

***

(ARD, RTR/widz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: