Rabat działa - ceny na stacjach w Niemczech niższe niż w większości UE. Polska wciąż na "tanim" podium

Według Niemieckiego Urzędu Statystycznego dzięki rabatowi paliwowemu tankowanie w Niemczech jest tańsze niż w większości krajów UE. Taniej jest tylko w Polsce, Czechach i Luksemburgu.

Dzięki rabatowi paliwowemu benzyna i diesel na niemieckich stacjach benzynowych były ostatnio tańsze niż w większości krajów sąsiadujących z UE lub podobnie drogie. Jak podał w poniedziałek (27.06.2022) Niemiecki Urząd Statystyczny, kierowcy płacili 20 czerwca średnio 1,97 euro za litr benzyny Super 95 i 2,06 euro za litr oleju napędowego. W tym dniu litr benzyny Super 95 był tańszy tylko w Polsce (1,70 euro), w Czechach (1,93 euro) i Luksemburgu (2,00).

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

Jak poinformowali statystycy, "jedną z przyczyn relatywnie niższych cen paliwa w Niemczech jest prawdopodobnie tymczasowa (do trzech miesięcy) obniżka podatku energetycznego od paliw obowiązująca od 1 czerwca". Stawki na benzynę zostały obniżone o 29,55 centów za litr, a za diesla o 14,04 centa.

30 maja benzyna Super 95 była droższa niż w Niemczech tylko na stacjach benzynowych w Danii i Holandii, a olej napędowy wyłącznie w Danii. 31 maja Super 95 kosztowała jeszcze 2,21 euro za litr, a diesel 2,04 euro.

Ceny wyższe niż przed wojną

Ogólnie ceny paliw są nadal znacznie wyższe niż przed agresją rosyjską na Ukrainę. 21 lutego – na krótko przed rozpoczęciem wojny – litr Super 95 kosztował w Niemczech 1,80 euro, a oleju napędowego – 1,66 euro.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ci, którzy w czasie wakacji planują wyjazd samochodem lub kamperem do krajów Europy Południowej, mogą liczyć na niższe rachunki za paliwo. Na przykład w Chorwacji benzyna Super 95 kosztowała ostatnio 1,82 euro za litr, a diesel 1,84 euro. Również na Węgrzech tankowanie było znacznie tańsze i za litr E5 trzeba było płacić 1,23 euro, a za diesla 1,47. Z kolei w Hiszpanii i we Włoszech ceny paliwa były wyższe niż w Niemczech lub na podobnym poziomie.

Ci, którzy wybierają się do Szwecji, muszą płacić znacznie więcej niż w Niemczech: 20 czerwca litr Super 95 kosztował tam 2,16 euro, a litr oleju napędowego 2,53 euro. (RTR/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: