Ceny chleba w UE mocno w górę. Na Węgrzech podrożał o 66 proc., a w Polsce?

Chleb w Unii Europejskiej jest tak drogi, jak nigdy dotąd. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat cena chleba w UE wzrosła średnio o 18 procent. Najmocniej (o 66 proc.) podrożał na Węgrzech.
Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Od sierpnia 2021 roku do sierpnia br. cena chleba w UE średnio wzrosła o 18 procent - podał w poniedziałek (19.09.2022) w Luksemburgu Europejski Urząd Statystyczny Eurostat. Rok wcześniej wzrost ten wyniósł 3 procent. 

Drogi chleb. Ceny w UE mocno wzrosły. Najmocniej na Węgrzech

Wzrost cen chleba był więc znacznie wyższy niż w przypadku szerszego zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych; ten ostatni wykazał wzrost o około 8 procent.

Jako główną przyczynę wzrostu cen chleba Eurostat podał wojnę w Ukrainie, która ma wpływ na światowy rynek zbóż. Rosja i Ukraina są ważnymi krajami eksportowymi tego surowca.

W krajach członkowskich wzrost cen chleba był zróżnicowany. Podczas gdy we Francji kosztuje on o 8 procent więcej i prawie o 10 procent więcej w Holandii, na Węgrzech chleb podrożał o 66 procent. Daleko za Węgrami na drugim miejscu z 33 procentami uplasowała się Litwa, a za nią Estonia i Słowacja ze wzrostem rzędu 32 procent. Tymczasem w Polsce chleb podrożał o około 30 proc.

Niemcy lokują się w środku z wynikiem 17,5 procent. W Szwajcarii, która nie należy do UE, wzrost cen wyniósł niespełna 4 procent.

(KNA/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: