Putin o Nord Stream 2. "Trzeba tylko odkręcić kurek". Niemiecki rząd: Gazociąg niesprawny techniczne

Prezydent Rosji Władimir Putin twierdzi, że w Nord Stream 2 wystarczy odkręcić kurek. Rząd Niemiec jest innego zdania.

Rząd niemiecki nie wierzy – wbrew zapewnieniom Kremla – że którakolwiek z dwóch rur gazociągu Nord Stream 2 po eksplozjach we wrześniu jest nienaruszona. "Jest bardzo prawdopodobne, że akt sabotażu z silnymi wybuchami miał negatywny wpływ na obie nitki gazociągu i nie jest on obecnie w podstawowym stopniu sprawny technicznie" – stwierdzono w odpowiedzi rządu na zapytanie parlamentarne wiceprzewodniczącego klubu poselskiego Alternatywy dla Niemiec (AfD) Leifa-Erika Holma.

Zobacz wideo Jak zmalały nasze oszczędności wskutek inflacji? Ekspertka wyjaśnia

AfD chce uruchomienia Nord Stream 2

Gazociąg Nord Stream 2 nie otrzymał też niezbędnej certyfikacji potrzebnej do eksploatacji i również z tego powodu nie mógłby zostać uruchomiony.

Jak stwierdził poseł AfD, dla niego wygląda to tak, "jakby koalicja rządowa liczyła na to, że kwestia dostaw gazu przez Nord Stream załatwiła się sama w wyniku eksplozji". Jego partia opowiada się za uruchomieniem Nord Stream 2 i odrzuca kurs przyjęty przez rząd Olafa Scholza, który zareagował na rosyjską wojnę w Ukrainie taktyką uniezależniania się od rosyjskiego gazu.

Mark ZuckerbergFacebook pokazał wyniki. Są fatalne. Mark Zuckerberg pali pieniędzmi w Metaverse

Putin: "Trzeba tylko odkręcić kurek"

Pod koniec września br. po wybuchach w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm odkryto cztery wycieki w gazociągach Nord Stream 1 i 2, po dwa w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii i Szwecji.

Dwa tygodnie temu prezydent Rosji Władimir Putin zaoferował dostawy surowca przez – jego zdaniem – wciąż sprawny technicznie rurociąg Nord Stream 2. "Trzeba tylko odkręcić kurek" – powiedział na Tygodniu Energetycznym w Moskwie. Jak stwierdził, rura nie została uszkodzona w sposób wykluczający jej użycie. (DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: