Rosyjscy oligarchowie złożyli pozwy do TSUE na sankcje UE. Abramowicz chce miliona euro odszkodowania

Po napaści Rosji na Ukrainę UE nałożyła sankcje na rosyjskich oligarchów. Niektórzy z nich się im sprzeciwiają, podejmując działania prawne. Wśród nich jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.

Oligarchowie i firmy z Rosji i Białorusi bronią się przed unijnymi sankcjami, składając pozwy do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Jak informuje tabloid "Bild", obecnie w Luksemburgu toczy się już 61 procesów sądowych wytoczonych przez osoby i przedsiębiorstwa objęte sankcjami.

Zobacz wideo Ekspert: Gazu nie ma na całym świecie. Ceny będą wysokie przez lata

Wizerunek za jedno euro lub za milion

Według dokumentów dostępnych na stronie internetowej TSUE, dwóch oligarchów, Grigorij Berezkin i Giennadij Timczenko, domaga się na przykład odszkodowania za rzekomo poniesione "szkody niematerialne".

Berezkin twierdzi, że "doznał poważnej szkody wizerunkowej" i że nie jest w żaden sposób związany z wydarzeniami w Ukrainie. Ponadto nie popiera rządu Federacji Rosyjskiej. Podobno żąda symbolicznego jednego euro jako zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Z kolei Timczenko, który na co dzień mieszka w Szwajcarii i grał w hokeja na lodzie z przywódcą Kremla Władimirem Putinem, chce od UE miliona euro odszkodowania. W swoim pozwie zarzuca UE oczywisty "błąd w ocenie jego relacji z prezydentem Putinem".

Ponadto jako kolejne powody wniesienia skargi wymienia między innymi "naruszenie prawa do skutecznej ochrony sądowej i obowiązku uzasadnienia" stawianych mu zarzutów oraz "naruszenie zasady proporcjonalności i praw podstawowych".

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamyTechnologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Na rzecz ofiar

Według dokumentów TSUE na liście osób skarżących się na unijne sankcje znajdują się także inni znani na Zachodzie oligarchowie, w tym były właściciel angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea F.C., Roman Abramowicz czy Michaił Fridman, założyciel i jeden z głównych udziałowców w wielkiej grupie finansowej Alfa Group. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Abramowicz, podobnie jak Timczenko, domaga się miliona euro "jako rekompensaty za wyrządzoną mu szkodę niematerialną". W przypadku przegranej UE suma ta ma trafić do fundacji charytatywnej na rzecz ofiar wojny, powstałej w ramach sprzedaży klubu Chelsea F.C.

Pozew złożył także znany w Niemczech oligarcha Aliszer Usmanow, który przez pewien czas mieszkał w luksusowej willi nad jeziorem Tegernsee, a w międzyczasie podobno wrócił do rodzinnego Uzbekistanu.

Przygotowanie jednośladu do zimyJak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Duży rozgłos wywołała szeroko zakrojona operacja, przeprowadzona wspólnie przez służby śledcze i podatkowe, w jego domu w Rottach-Egern w Bawarii. Usmanow starał się o usunięcie go z listy osób objętych sankcjami UE na mocy sądowego zarządzenia nadzwyczajnego. Ale prezes kompetentnego w tej sprawie sądu Unii Europejskiej odrzucił jego wniosek. (DPA/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: