Niemcy: Dwa systemy Patriot trafią w poniedziałek do Polski. Znamy lokalizację

Jeszcze przed południem Bundeswehra rozpocznie przemieszczanie dwóch pierwszych systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski.

Około godziny 11.30 ma nastąpić przemieszczenie z Gnoien (Meklemburgia-Pomorze Przednie) dwóch pierwszych z trzech obiecanych systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Systemy mają zająć pozycje rozmieszczenia w okolicach Zamościa, skąd do granicy z Ukrainą jest około 60 kilometrów, a do ukraińskiego Lwowa 110 kilometrów.

Zobacz wideo Morawiecki o przekazaniu przez Niemcy Leopardów dla Ukrainy: Bronią się przed tym, jak diabeł przed święconą wodą

Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej

Według Bundeswehry celem rozmieszczenia Patriotów jest zwiększenie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Już od 16 stycznia żołnierze Bundeswehry przebywają w Polsce, by wspólnie ze stroną polską zapewnić odbiór części systemu broni wspólnie z polskimi partnerami sojuszu. 

Samolot linii lotniczych British Airways.Błąd strwarda kosztował linie British Airways dziesiątki tysięcy funtów

Po wybuchu pocisku w listopadzie ubiegłego roku w polskim Przewodowie (woj. lubelskie) minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaoferowała rozmieszczenie w Polsce niemieckich systemów Patriot. Strona polska poprosiła jednak o przekazanie systemów Ukrainie, co wywołało niezadowolenie Berlina - informował serwis DW 16 stycznia.

Ostatecznie ustalono, że do Polski przyjadą trzy systemy Patriot. Dodatkowo Niemcy przekażą Ukrainie jeden system, aby wesprzeć kraj w walce obronnej przeciwko Rosji. (DPA/ gwo/DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: