Rosja ma pomysł na Nord Stream 2. Jest wiadomość z Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do przyszłości gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Zobacz wideo

Pieskow stwierdził, że decyzja o przyszłości gazociągów "oczywiście powinna być podjęta wspólnie przez wszystkich akcjonariuszy".

Co stanie się z Nord Stream 2? Jest reakcja Rosji

Wcześniej agencja Reutera, powołując się na opinię dwóch osób, które są dobrze zaznajomione z obecną sytuacją, poinformowała, że ich zdaniem Moskwa nie spodziewa się poprawy stosunków z Zachodem, która mogłaby doprowadzić do uruchomienia gazociągów. Inna osoba, na rozmowę z którą powołuje się Reuters, powiedziała nawet, że Moskwa postrzega projekt ten jako "pogrzebany".

Tankowiec, zdjęcie ilustracyjne. "Flota widmo" pomaga Rosji i jest coraz większa. CNN: To już 600 statków

Kolejne dwie ujawniły, że rurociągi mają być utrzymywane w stanie, który nie uniemożliwi późniejszej ich reaktywacji. Z informacji przekazanych Reutersowi wynika także, że mają one zostać poddane konserwacji, co prawdopodobnie by oznaczało, że zostaną uszczelnione, co ma chronić je przed wpływem Morza Bałtyckiego.

Jeśli skroplony gaz ziemny (LNG), używany do zastąpienia rosyjskiego gazu, stanie się zbyt drogi, może zaistnieć potrzeba skorzystania z rosyjskiego gazu, pisze agencja.

Kwiecień 2022 roku. Protest przed jednym ze sklepów sieci Auchan, która nie wycofała się z działalności w Rosji The Insider: Sieć Auchan pomagała rosyjskiemu wojsku

Gazprom: naprawa technicznie możliwa

Poprzez gazociąg Nord Stream 1 Rosja dostarczała gaz z Syberii do Niemiec i innych europejskich krajów. Nord Stream 2 nie został uruchomiony z powodu Rosji na Ukrainę.

Z wyjątkiem jednej rury, dwie bliźniacze rury zostały uszkodzone w wyniku eksplozji we wrześniu 2022 roku. Rosyjski gazowy gigant Gazprom oświadczył, że naprawa uszkodzonych rur jest technicznie możliwa.

Ze strony operatora Nord Stream 1 i Nord Stream 2 nie ma w tej sprawie komentarza. Natomiast udziałowca Nord Stream 1, koncern energetyczny E.ON. poinformował: "Według naszej wiedzy, jako mniejszościowego udziałowca, nie podjęto żadnej decyzji ani za, ani przeciw przywróceniu gazociągu".

Właścicielem Nord Stream AG z siedzibą w Szwajcarii, operatora gazociągu Nord Stream 1, są – oprócz rosyjskiego Gazpromu – Wintershall DEA i E.ON z Niemiec.

(RTR/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: