To był historyczny czerwiec. Po raz pierwszy zarejestrowano więcej elektryków niż diesli

W czerwcu po raz pierwszy w Unii Europejskiej odnotowano więcej rejestracji samochodów elektrycznych niż na diesel. W ostatnim miesiącu mocno wzrosła sprzedaż samochodów w UE.

Sprzedaż samochodów w Unii Europejskiej w pierwszej połowie roku znacząco wzrosła. Tylko w czerwcu zarejestrowano milion nowych aut osobowych, o 17,8 proc. więcej niż rok wcześniej – podało europejskie stowarzyszenie branżowe Acea. Wzrost rejestracji w całej w pierwszej połowie roku to 17,9 proc. Do ruchu dopuszczono w tym czasie 5,4 miliona samochodów. To wyraźne odbicie po 2022, gdy produkcja aut przystopowała z powodu braku chipów elektronicznych i niektórych innych części.

Zobacz wideo Orban może otwierać tokaj. Inflacja wielka, ale tak nie było od roku

Samochody. Koniec kryzysu w branży motoryzacyjnej?

Według stowarzyszenia Acer branża motoryzacyjna wychodzi z kryzysu po zakłóceniach w łańcuchach dostaw wywołanych pandemią koronawirusa. Jednak rejestracji w całej UE jest o 21 proc. mniej w pierwszej połowie roku 2019 - ze statystyk wyłączony został bowiem rynek brytyjski, które wówczas był jeszcze częścią unijnego. W większości regionów UE sprzedaż aut w pierwszej połowie roku znacznie wzrosła, także na największych rynkach. W Hiszpanii jest to wzrost o 24 proc., we Włoszech – o prawie 23 proc., we Francji – o 15 proc., a w Niemczech – o prawie 13 proc.

Rejestracja aut elektrycznych: przełom

Był to też przełom dla elektryków: w czerwcu po raz pierwszy w UE odnotowano więcej rejestracji samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym niż pojazdów z silnikiem diesla. I to mimo odczuwalnych problemów z dostępnością ładowarek. Spośród 5,4 mln rejestracji w pierwszej połowie roku w UE prawie 703 600 to samochody wyłącznie elektryczne – to wzrost o prawie 54 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022. W tym czasie dopuszczono do ruchu 789 500 diesli.

Tylko w czerwcu zarejestrowano około 158 250 elektryków – prawie dwie trzecie więcej niż rok wcześniej.  W przypadku pojazdów z silnikami wysokoprężnymi liczba rejestracji spadła w czerwcu o ponad 9 procent do około 139 600 sztuk.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: