Problemy w fabryce Tesli w Niemczech. Pracownicy przyszli z naklejkami na koszulkach

Zawyżone cele produkcji, brak personelu, problemy z ochroną zdrowia. Według IG Metall wielu pracowników Tesli w Gruenheide jest niezadowolonych.

Jak podał związek zawodowy IG Metall, ponad 1000 pracowników zakładu samochodów elektrycznych Tesla domaga się lepszych warunków pracy w fabryce w Gruenheide w Brandenburgii. Według rzecznika związków, pracownicy pojawili się na nocnej i porannej zmianie z naklejkami IG Metall na koszulkach. Na naklejkach miał widnieć napis: "Razem dla bezpiecznej i sprawiedliwej pracy w Tesli". Akcja miała być kontynuowana przez cały poniedziałek.

Zobacz wideo Karolina Hytrek-Prosiecka: Wyliczono koszt Państwa propozycji, to ok. 182 mld

Według IG Metall, liczni pracownicy Tesli w rozmowach ze związkiem skarżą się na złe warunki pracy. Chodzi o wyjątkowo duże obciążenie z powodu krótkich cyklów produkcyjnych, braku personelu i zawyżonych celów produkcji. Pracownicy zwrócili także uwagę na poważne braki w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy, które skutkowały absencjami chorobowymi rzędu około 30 procent, jak poinformowała IG Metall. Niektórzy pracownicy fabryki powiedzieli agencji Reuters, że presja jest zbyt wysoka, inni stwierdzili, że dochodzi do wypadków przy pracy, a także są problemy z wypłatą nadgodzin. 56-letni pracownik z Polski powiedział: "Szybkość i bezpieczeństwo nie są kompatybilne". Sam zamierza poszukać nowej pracy w przyszłym roku, jeśli warunki nie ulegną poprawie.

Dyrektor Okręgu IG Metall Berlin-Brandenburg-Sachsen, Dirk Schulze, powiedział: "Gdy pojedyncze osoby domagają się poprawek, to albo napotykają na problemy, albo nic się nie dzieje. Jednak wspólnie można skutecznie wprowadzać postulaty".

Dyskusja ws. wypadków przy pracy w fabryce Tesli

Niedawno tygodnik "Stern" donosił o niezwykle dużej liczbie wypadków przy pracy w fabryce Tesli w Gruenheide koło Berlina. Zgodnie z tymi doniesieniami Tesla zgłosiła 190 wypadków, między czerwcem a listopadem 2022 roku. Z kolei Branżowa Kasa Ubezpieczeń Społecznych w przypadku producentów samochodów i dostawców statystycznie odnotowała 16 wypadków na 1000 pracowników, które wymagały zgłoszenia. Przy założeniu, że liczba pracowników Tesli w maju 2022 roku wynosiła około 4000 osób, liczba statystycznych wypadków w branży, które wymagają zgłoszenia wynosiłaby 64 a nie 190, o których pisał "Stern".

Jednak Branżowa Kasa Ubezpieczeń Społecznych nie podała żadnych konkretnych danych dotyczących Tesli. Według informacji Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych Brandenburgii, w fabryce Tesli od 2021 roku miało miejsce co najmniej siedem poważnych wypadków przy pracy i w trzech przypadkach dotyczyły pracowników. Ministerstwo nie zaklasyfikowało tych liczb jako wyjątkowe. Sam producent samochodów powołał się na ścisłe kontrole organów nadzoru.

Fabryka w Gruenheide została otwarta w marcu 2022 roku. Według najnowszych danych firmy, obecnie zatrudnia około 11 tys. pracowników, ale zakład ma być jeszcze rozbudowany. Ekolodzy widzą w tym duże ryzyko. (DPA/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: