Izraelscy naukowcy zmodyfikowali szczep E.coli. Teraz żywi się CO2. Może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Naukowcy z Izraela wyhodowali genetycznie zmodyfikowany szczep E.coli, który żywi się dwutlenkiem węgla zamiast związkami organicznymi. Uważają, że ten nowy typ wykreowanej w laboratorium bakterii może pomóc w zmniejszeniu poziomu CO2, a przez to w walce ze zmianami klimatycznymi.

Jak donosi "The Independent", badacze posłużyli się bakteriami, które naturalnie żerują na cukrze. Zmodyfikowali je genetycznie tak, aby zamiast związkami organicznymi, odżywiały się dwutlenkiem węgla - podobnie jak rośliny. Ich zdaniem odpowiednio wykorzystana, zmodyfikowana w ten sposób E.coli, może przyczynić się do zmniejszenia poziomu CO2, który obok metanu i tlenku azotu jest jednym z głównych gazów cieplarnianych.

Bakteria pochłaniająca CO2 jak roślina

Prace nad modyfikowaną genetycznie bakterią o zmienionym metabolizmie zajęły izraelskim naukowcom kilka miesięcy. Musieli usunąć z genomu bakterii geny odpowiedzialne za przetwarzanie związków cukrowych i zastąpić je tymi, dzięki którym E.coli zaczęły odżywiać się dwutlenkiem węgla.

Z podstawowej perspektywy naukowej chcieliśmy sprawdzić, czy tak ważna transformacja w diecie bakterii - od uzależnienia od cukru po syntezę całej biomasy z CO2 - jest możliwa

- powiedział jeden z naukowców, Shmuel Gleizer z Instytutu Weizmanna.

Naukowcy prowadzący eksperyment zgodnie przyznali, że jest to duże osiągnięcie współczesnej biologii syntetycznej, a także przykłada na to, jak w przyszłości moglibyśmy wykorzystać zalety metabolizmu bakterii w walce z ograniczaniem dwutlenku węgla w przyrodzie. Badacze upatrują zastosowanie modyfikowanych bakterii przede wszystkim w zrównoważonym procesie produkcji żywności i paliw. Tym samym osiągnięcie izraelskich naukowców jest pierwszą udaną próbą zmiany sposobu w jaki E.coli odżywiają się i rosną, wymuszając w ten sposób zmianę ewolucyjną bakterii.

>>> Przemysłowa hodowla jest realnym zagrożeniem dla klimatu. Sprawdź, czemu

Zobacz wideo

Poziom gazów cieplarnianych rekordowy

Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) wynika, że poziom stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze w 2018 r. osiągnął rekordowy poziom. Już pod koniec 2018 r. WMO ostrzegała przed katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia. Przygotowała raport, z którego wynika, że wzrost poziomu CO2 był w 2018 r. najwyższy od 10 lat. Metan i tlenek azotu - podobnie. Organizacja szacuje, że poziom gazów cieplarnianych ogółem był wyższy w atmosferze w 2018 r. o 43 proc. od tego, który notowano w 1990 r. Dla porównania, poziom CO2 w atmosferze jest obecnie wyższy o 147 proc. niż przed rokiem 1750 (symboliczny początek ery industrialnej). Dla tlenku azotu różnica wyniosła 123 proc., a dla metanu - 259 proc.

Więcej o:
Komentarze (54)
Izraelscy naukowcy zmodyfikowali bakterię. Karmi się CO2. Może pomóc w walce ze zmianami klimatu
Zaloguj się
 • hawkmoon

  Oceniono 21 razy 13

  A jak zamierzamy kontrolować populację tej bakterii? Żeby się nie skończyło, że ona zje całe CO2 i zamiast się ugotować na planecie zamienimy ją w lodową kulę?

 • chamsolo

  Oceniono 6 razy 6

  Czy aby co2 jest koszerne

 • nukula4

  Oceniono 6 razy 6

  I ta bakteria to robi bez Słońca? Po co jej ten CO2? Rośliny zjadają dwutlenek i wydzielają tlen i cukier a co produkują E. coli?

 • cob22

  Oceniono 11 razy 5

  To ci sami co w CCCP zbudowali maszyne co pochlaniala trociny a sra...a meblami ?

 • corvelinho

  Oceniono 2 razy 2

  Po co to, skoro najlepiej CO2 pochłaniają rośliny np. drzewa- wystarczy ich nie niszczyć, nie wycinać!!!
  Po drugie, wiem czym żywi się ta bakteria. Pytanie brzmi co wydala ?

 • janzkolna

  Oceniono 2 razy 2

  Jaka musiałaby być masa tych bakterii aby skutecznie włączyć się do zmniejszania poziomu CO2 ?
  To musiałaby być gigantyczna masa. Skąd ją wziąć ?
  Wyhodować - powiedziałby ktos. A gdzie ? Chyba w farmach bakterii. Ile energii czyli CO2 trzeba zuzyć aby wyhodować skuteczną masę tych bakterii ?

  To naukowy humbug . Prawdopodobnie służący do ukrycia badań nad bronią biologiczną.
  I jeszcze pytanie. Co zrobić z tą masa bakterii jak juz zniszcza nadmiar CO2.
  Co je powstrzyma ??
  To jakaś paranoja lub próba zakamuflowania przecieku informacji z laboratoriów wojska.

 • matitalolo

  Oceniono 4 razy 2

  Kto ma bakterię Ceodwa -żercę, ten ma władzę nad ludzkim światem.
  Czym , kuźwa , my będziemy się truć. Pozostanie nam tylko propaganda słowna .
  Jak mawiał pewien mędrzec - " Jakbyś się nie obrócił , doopa zawsze z tyłu".

 • pedro.666

  Oceniono 6 razy 2

  To ja już chyba wolę mieć nadmiar CO2 niż nadmiar jakiejś wypasionej bakterii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX