Katastrofalny smog na południu Polski. W stolicy "tylko" 200 proc., obok Oświęcimia aż 2000!

We wtorek wieczorem w wielu miejscach na południu kraju normy smogu zostały przekroczone wielokrotnie. W Małopolsce i na Śląsku niektóre wskaźniki jakości powietrza pokazują stan niebezpieczny dla zdrowia. Normy pyłów zawieszonych są tam przekroczone nawet o 2000 proc.

500 proc. normy w centrum Krakowa, około 700 proc. w Sosnowcu, ponad 900 proc. w Brzeszczu i Oświęcimiu, 2023 proc. normy w Brzezince - tak wyglądają we wtorek wieczorem wskaźniki smogu na południu Polski. Według danych serwisu Airly jakość powietrza w większości Polski jest zła, ale w części Małopolski i Śląska - tragiczna. 

W Warszawie jakość powietrza jest kiepska lub zła. Trochę lepiej jest po lewej stronie Wisły, gdzie normy pyłów zawieszonych (głównych składników smogu) są przekroczone o 150-200 proc. Na prawym brzegu to ponad 200 proc., a w Markach, Ząbkach czy Józefowie - ponad 300 proc.

Dane pokazują, że przez cały dzień występował tam smog, ale wieczorem sytuacja jeszcze się pogorszyła. W Krakowie indeks jakości powietrza ma ponad 100-120 punktów (ponad 75 to zła jakość powietrza, ponad 100 - bardzo zła). Normy pyłów zawieszonych są przekroczone o 400-600 proc. 

Zobacz, w jakich aplikacjach sprawdzisz aktualną jakość powietrza: 

Zobacz wideo

W Oświęcimiu i okolicznych miejscowościach indeks jakości powietrza sięga blisko 200 punktów, a pyły zawieszone mają wartości powyżej 1000 proc. normy. W Brzezince i Rajsku stężenie pyłu PM2,5 wynosi około 2000 proc. normy. Wielokrotnie przekroczone są normy w Sosnowcu, Mysłowicach czy Chrzanowie. 

"Katastrofa ekologiczna!" - pisał o stanie powierza Alarm Smogowy Brzeszcze. Zanieczyszczenie powietrza jest groźne dla zdrowia. Przy tak dużym smogu doradzane jest, by w miarę możliwości pozostać w domu i nie otwierać okien. Na zanieczyszczenie szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze.  

Więcej o: