Co trzeci Polak kupuje roślinne zamienniki mięsa. Aż 73 proc. z nas jest gotowa ograniczyć jego spożycie

Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii RoślinnieJemy wynika, że 34,4 proc. kupuje roślinne zamienniki mięsa, a aż 73 proc. badanych deklaruje gotowość do ograniczenia jego spożycia, o ile smak i właściwości zdrowotne będą lepsze w roślinnych zamiennikach w stosunku do mięsa.

Jak donoszą twórcy kampanii RoślinnieJemy, z badania zleconego firmie Panel Ariadna wynika, że już co trzeci Polak kupuje produkty, które stanowią roślinną alternatywę dla mięsa. To już nie wartość marginalna, a wyraźny trend. Co więcej, wynik jest jeszcze wyższy, gdy weźmiemy pod uwagę młodych respondentów, biorących udział w badaniu. W grupie wiekowej 18-24 kupno roślinnych zamienników deklaruje 39,9 proc. Wśród respondentów w wieku 25-34 to 38,7 proc. badanych.

Dieta roślinna to już nie chwilowa fanaberia

Spośród badanych przez Panel Ariadna 18-24-latków 11,9 proc. deklarowało, że regularnie je roślinne zamienniki mięsa. Co ciekawe, aż 31 proc. badanych przyznało, że chętnie zjadałoby takie produkty od czasu do czasu - mowa o tych, którzy jeszcze nigdy ich nie próbowali. Jak wynika z badania, dla większości respondentów istotne były smak i właściwości odżywcze oraz wpływ na zdrowie. Tu aż 73 proc. badanych przyznała, że jest gotowa ograniczyć spożycie mięsa, jeśli jego roślinny zamiennik będzie spełniał te kluczowe kryteria.

To pierwsze tak szeroko zakrojone badanie przeprowadzone w Polsce. Uzyskane odpowiedzi oferują szereg insightów dla wszystkich zainteresowanych rozwojem kategorii produktów roślinnych. Jesteśmy przekonani, że posłużą one jako drogowskaz w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, z którymi często sami spotykamy się pracując z firmami nad nowymi produktami

- podsumowuje Maciej Otrębski, odpowiedzialny za kontakty biznesowe w RoślinnieJemy.

>>> Ograniczmy spożycie wołowiny. Hodowla przemysłowa to zagrożenie dla klimatu. Sprawdź, czemu

Zobacz wideo

Mięso traci na popularności

O spadku popularności mięsa, a przede wszystkim wzroście zapotrzebowania na produkty roślinne mówi także badanie przeprowadzone dla portalu Pyszne.pl, cytowane przez "Rzeczpospolitą". Wynika z niego, że w Polsce jest już milion wegetarian i wegan, a już niebawem ich liczba może wzrosnąć do 3 mln. Co więcej, Według badań raportu firmy AT Kearney w 2040 r. mięso będzie odpowiadać tylko za 40 proc. rynku, 35 proc. pochodzić będzie z hodowli laboratoryjnej, a 25 proc. będą stanowić roślinne zamienniki.

Więcej o:
Komentarze (49)
Co trzeci Polak kupuje roślinne zamienniki mięsa. Aż 73 proc. z nas jest gotowa ograniczyć jego spożycie
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  Dla mnie oznacza to, że mamy w społeczeństwie 34,4% idiotów i drugie tyle tych, którzy sa na dobrej drodze. :-)
  I dodam, że jako człowiekowi starszej daty, od razu przypomniał mi się propagowany plakat, rozklejany masowo za czasów Gomułki, z hasłem: "Margaryna jak masło", na którym z kolegami w ramach antykomunistycznego sabotażu :-) dopisywaliśmy: "Kaszanka jak szynka" :-))

 • piotr.grd

  Oceniono 10 razy 4

  Po pierwsze... co to za pomysł z jedzeniem "roślinnych zamienników mięsa"?... A nie można po prostu jeść roślin? Zwyczajnych roślin, takie jakie są, jak najmniej przetworzonych, a nie "udziwnionych" na wzór mięsa.

  Po drugie: już od dość dawna wiadomo, że najzdrowiej jest jeść głównie rośliny. Nie wyłącznie rośliny, mięso też, ale głównie rośliny. Gdy odsiać marketingowy bełkot nakłaniający nas do kupowania określonych produktów górujący pod względem ilości nad rzeczowymi opracowaniami naukowymi dotyczącymi żywienia, różnic w jadłospisach ludzi w różnych zakątkach świata, to wychodzi, że jedzenie głównie (ale nie wyłącznie) roślin jest najzdrowsze.

  A po trzecie... głupio obmyślili sobie nazwę: "RoślinnieJemy". Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie osobiście w pierwszej chwili wygląda to i brzmi (zależnie czy pisząc czy mówiąc) jak "roślin - nie - jemy", czyli odwrotność.

 • melmakianin

  Oceniono 2 razy 2

  Nie co trzeci Polak kupuje, tylko co trzeci Polak KIEDYŚ KUPIŁ lub zdarza mu się kupić.

 • wredek123

  Oceniono 2 razy 2

  Dla mnie, z tego "badania"(gadania) wynika tylko tyle,że jedynie co trzeci polak wie mniej-więcej co konsumuje. 🙃

 • janbar22

  Oceniono 6 razy 2

  Ok, zapewne uznany będę za wieśniaka-prawaka, ale znam jedynie kilka osób jedzących roślinne zamienniki mięsa.

  30% śmierdzi fake newsem jak stary kotlet.

 • starykawaler35

  Oceniono 3 razy 1

  Kupuje...soję GMO Laną z góry rakotworczym glifosatem...

  Super wybór...samo zdrowie....smacznego

 • mazzinl890

  Oceniono 5 razy 1

  Co trzeci Polak kupuje roślinne zamienniki mięsa.
  To przez to, że jako zamiennik rozumu ma Gejzetę

 • bialeem

  Oceniono 5 razy 1

  To prawda. 95% Polaków jada parówki. Sporo pewnie też czasem chapsnie tofu. To nie znaczy, że zrezygnują ze schabowego/steka/mielonego/bigosu/gulaszu/tatara boczku i szynki.
  Też czasem jadam parówki. Z odpowiednią ilością musztardy wszystko da się zjeść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX