Australia. Zbiórka pieniędzy dla strażaków z niesamowitym sukcesem. 25 milionów dolarów w trzy dni

Australia wciąż nie może poradzić sobie z pożarami. W akcje gaszenia ich zaangażowane są zastępy strażaków oraz wolontariuszy bardzo często poświęcających zdrowie. W ciągu trzech dni zebrano dla nich 25 mln dolarów, a zbiórka na Facebooku wciąż trwa.
Zobacz wideo

Pożary w Australii wciąż nie ustają, a z ich ugaszeniem wciąż walczą strażacy z całego kraju. W sieci pojawiły się przerażające filmy, które uświadamiają, jak bardzo poświęcają się oni w walce z rozprzestrzeniającym się pożarem. Trzy dni temu znana australijska komediantka Celeste Barber rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla strażaków. Jej popularność oraz ilość datków przerosły samą zainteresowaną.

Zbiórka pieniędzy dla strażaków. 25 mln dol. w trzy dni. 

Celeste Barber zdecydowała się rozpocząć zbiórkę na Facebooku w piątek 3 stycznia, dodając post o treści: "Pomóżcie jakkolwiek możecie. To przerażające" Jak dotąd, w ciągu trzech dni zebrano ok. 25,5 mln dol. (97 mln zł). Do celu brakuje niespełna 2,5 mln dolarów, czyli mniej niż 10 mln zł.

Jak wynika z danych opublikowanych na Facebooku, łączna liczba darczyńców przekroczyła 900 tys. osób z różnych stron świata. W akcję zorganizowaną przez komediantkę zaangażowała się m.in. piosenkarka Pink oraz Nicole Kidman, która przekazała 500 tys. dol. Choć aktorka urodziła się na Hawajach, to w wieku 4 lat przeprowadziła się do Sydney i to właśnie tam spędziła młodość.  

Niezwykła jest również historia samej organizatorki inicjatywy, która na własnej skórze odczuła bolesne skutki pożarów. Jej rodzina została ewakuowana z miasta Eden znajdującego się w Nowej Południowej Walii. Ona sama na bieżąco relacjonuje wydarzenia z Australii w mediach społecznościowych. Jak poinformowała, zebrane fundusze zostaną przekazane do NSW Rural Fire Service oraz the Brigades Donations Fund. Pierwsza z organizacji jest wspierana przez rząd i działa dzięki wolontariuszom, którzy również walczą z pożarami, natomiast druga z nich przekaże darowizny bezpośrednio do straży pożarnej. 

>>> Dowiedz się więcej na temat pożarów w Australii: 

Australia w ogniu. Czerwone niebo i kłęby pyłu, mieszkańcy uciekają na łodziach. "Piekło na ziemi"

Australia. Chmura dymu wielkości Unii Europejskiej, tysiące uciekają przed ogniem

Australia pierwszy raz powołuje rezerwistów, okręty ewakuują ludzi z plaży. W Sydney prawie 50 stopni

Więcej o: