Niemcy. Tesla chce wyciąć 90 hektarów lasu w Brandenburgii. Zaraz przy granicy z Polską

Państwowa agencja środowiskowa w Niemczech rozpatruje wniosek Tesli, która chce wybudować w Niemczech fabrykę aut elektrycznych. Słynny producent z USA ma zamiar wyciąć w tym celu 90 hektarów lasu. Tesla z produkcją chce ruszyć już latem 2021 r.

Jak donosi "Berliner Zeitung", firma Elona Muska złożyła wniosek dotyczący wycinki 90 hektarów lasu w Brandenburgii. To ok. 66 km od Kostrzyna nad Odrą. Informację potwierdziła rzeczniczka niemieckiego resortu środowiska.

Wniosek zostanie rozpatrzony. Taki wniosek (...) jest dość powszechny w tak dużych projektach budowlanych wartych miliony, był także stosowany przez firmy w innych przypadkach

- potwierdziła Frauke Zelt, rzeczniczka niemieckiego resortu środowiska.

W wypadku szybkiej i pozytywnej decyzji niemieckich urzędników oraz biorąc pod uwagę plan budowy fabryki amerykańskiego giganta, wycinka 90 hektarów lasu mogłaby zostać zakończona w połowie marca 2020 r. 

Niemiecki zakład ma produkować dwa typy aut, crossovery (Model Y) i sedany (Model 3) - rocznie będzie ich w sumie ok. 500 tys. sztuk. Początkowo zatrudnienie w firmie znajdzie ponad 3 tys. osób, a docelowo nawet 8 tys. 

>>> Podczas pokazu pancernego auta Tesli, jego projektant wybił szybę... metalową kulką

Zobacz wideo

"Gigafabrik" Tesli w Niemczech

Grünheide w Brandenburgii, gdzie ma zostać zbudowana fabryka Tesli znajduje się ok. 40 km na wschód od Berlina, w pobliżu tamtejszej autostrady A1. Na berlińskie lotnisko można dotrzeć stamtąd w 25 minut, do centrum Berlina w ok. godzinę. Do Kostrzyna nad Odrą jest 66 km. Pod koniec 2019 r. mieszkało tam 8,7 tys. osób.

Grünheide jest ważnym dla regionu ośrodkiem logistycznym, a ze względu na okazałe lasy i jeziora - turystycznym.

Fabryka Tesli w Chinach

Budowa fabryki w Niemczech jest na etapie pozwoleń, a tymczasem Tesla Gigafactory 3 w Szanghaju produkuje samochody już od dwóch miesięcy. Jednak dopiero w tym tygodniu nastąpiła oficjalna inauguracja jej działalności.

Wydarzenie uświetniła zapowiedź premiery nowego auta - Tesla Model Y, będzie produkowana w pierwszej fabryce firmy poza Stanami Zjednoczonymi. Na inauguracji pojawił się sam Elon Musk, który oprócz tego, że zapowiedział nowy program - zatańczył dla publiczności przy utworze "More Than You Know" Axwella Ingrosso. Gigafabryka Tesli w Szanghaju powstała w raptem rok, a obecnie produkuje już 3 tys. samochodów tygodniowo.

Więcej o: