Niemcy. Tesla chce wyciąć 90 hektarów lasu w Brandenburgii. Zaraz przy granicy z Polską

Państwowa agencja środowiskowa w Niemczech rozpatruje wniosek Tesli, która chce wybudować w Niemczech fabrykę aut elektrycznych. Słynny producent z USA ma zamiar wyciąć w tym celu 90 hektarów lasu. Tesla z produkcją chce ruszyć już latem 2021 r.

Jak donosi "Berliner Zeitung", firma Elona Muska złożyła wniosek dotyczący wycinki 90 hektarów lasu w Brandenburgii. To ok. 66 km od Kostrzyna nad Odrą. Informację potwierdziła rzeczniczka niemieckiego resortu środowiska.

Wniosek zostanie rozpatrzony. Taki wniosek (...) jest dość powszechny w tak dużych projektach budowlanych wartych miliony, był także stosowany przez firmy w innych przypadkach

- potwierdziła Frauke Zelt, rzeczniczka niemieckiego resortu środowiska.

W wypadku szybkiej i pozytywnej decyzji niemieckich urzędników oraz biorąc pod uwagę plan budowy fabryki amerykańskiego giganta, wycinka 90 hektarów lasu mogłaby zostać zakończona w połowie marca 2020 r. 

Niemiecki zakład ma produkować dwa typy aut, crossovery (Model Y) i sedany (Model 3) - rocznie będzie ich w sumie ok. 500 tys. sztuk. Początkowo zatrudnienie w firmie znajdzie ponad 3 tys. osób, a docelowo nawet 8 tys. 

>>> Podczas pokazu pancernego auta Tesli, jego projektant wybił szybę... metalową kulką

Zobacz wideo

"Gigafabrik" Tesli w Niemczech

Grünheide w Brandenburgii, gdzie ma zostać zbudowana fabryka Tesli znajduje się ok. 40 km na wschód od Berlina, w pobliżu tamtejszej autostrady A1. Na berlińskie lotnisko można dotrzeć stamtąd w 25 minut, do centrum Berlina w ok. godzinę. Do Kostrzyna nad Odrą jest 66 km. Pod koniec 2019 r. mieszkało tam 8,7 tys. osób.

Grünheide jest ważnym dla regionu ośrodkiem logistycznym, a ze względu na okazałe lasy i jeziora - turystycznym.

Fabryka Tesli w Chinach

Budowa fabryki w Niemczech jest na etapie pozwoleń, a tymczasem Tesla Gigafactory 3 w Szanghaju produkuje samochody już od dwóch miesięcy. Jednak dopiero w tym tygodniu nastąpiła oficjalna inauguracja jej działalności.

Wydarzenie uświetniła zapowiedź premiery nowego auta - Tesla Model Y, będzie produkowana w pierwszej fabryce firmy poza Stanami Zjednoczonymi. Na inauguracji pojawił się sam Elon Musk, który oprócz tego, że zapowiedział nowy program - zatańczył dla publiczności przy utworze "More Than You Know" Axwella Ingrosso. Gigafabryka Tesli w Szanghaju powstała w raptem rok, a obecnie produkuje już 3 tys. samochodów tygodniowo.

Więcej o:
Komentarze (209)
Niemcy. Tesla chce wyciąć 90 hektarów lasu w Brandenburgii. Zaraz przy granicy z Polską
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 11

  Brandenburgia to takie województwo jak lubelskie. Dużo bezrobocia i mało miejsc pracy. Jak ktoś chce tam budować fabrykę politycy zrobią wszystko aby ona tam powstała, przede wszystkim bo inwestor posiada gotówkę, solidną gotówkę i podatnicy nie będą długo dopłacać.

 • 6nine9

  Oceniono 14 razy 8

  66 km od granicy - dla pismaka to „zaraz przy granicy”...?

  Nie jestem za wycinaniem lasów, ale 60 ha to 0,6 km kw.... tyle się wycina pod 2-3 kilometry drogi ekspresowej w Polsce....

 • jac_l_w

  Oceniono 7 razy 7

  Jeżeli się nic nie zmieniło w przepisach, to w Niemczech pozwolenie na zaszkodzenie środowisku można dostać, jeśli tę szkodę z naddatkiem się naprawi, np. sadząc odpowiednio dużo lasu na nieużytkach.

 • locke314

  Oceniono 21 razy 7

  Czyli 1 km2
  Ze 115000 km2 jakie mają Niemcy
  Masakra, jak przyroda to przeżyje? Ale przynajmniej coś pożytecznego tam powstanie, na Mierzei wycięto podobny obszar rok temu zupełnie bez powodu, bo do dziś nic tam się nie dzieje. Nie wspominając o rzeźni Puszczy...

 • dante_waw

  Oceniono 5 razy 5

  Ekologia w rozumieniu koncernow... :))) Wozenie akumulatorow przez caly swiat do Meksyku... gdzie nie ma zadnych wymogow srodowiskowych i prawa pracy to tez ekologia

 • ochujek

  Oceniono 11 razy 5

  Musk nie chciał być pod opieką PiSiego rządu i budować w Polsce. Pewnie lubi konie i wie jak skończyły stadniny pod władzą narzuconych partyjnych prezesów.

 • phugoid

  Oceniono 15 razy 5

  aha, blisko wolskiej granicy? czyli musk liczy na niewolnikow z wolski? i to jest bardzo sluszna koncepcja!
  kupujta mieszkania dla niewolnikow z wolski, na wynajem!!!
  to nie kupi mieszkania na wynajem, ten przegra zycie..................

 • caesar_pl

  Oceniono 6 razy 4

  Niemcy sa bardziej zalesione niz Polska,mimo ze zageszczenie ludnosci 2 razy wieksze niz w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX