Spośród 150 odesłanych kontenerów, 43 wróciły do Francji, 42 do Wielkiej Brytanii, 17 do Stanów Zjednoczonych, 11 do Kanady, 10 do Hiszpanii, pozostałe zaś odpłynęły do Hongkongu, Japonii, Singapuru, Portugalii, Chin, Bangladeszu, Sri Lanki i Litwy. Malezja nie zapłaciła za odesłanie odpadów - kosztami obciążono firmy odpowiedzialne za proceder. Minister Yeo Bee Yin zapowiedziała, że do połowy 2020 r. odesłanych zostanie kolejne 110 kontenerów.
Od kiedy w 2018 r. Chiny zakazały importu plastikowych śmieci, Malezja i inne kraje rozwijające się zmagają się ze wzmożonym eksportem niechcianych odpadów. Wraz z odesłaniem 3737 ton śmieci malezyjskie władze wprowadziły restrykcyjne prawo w portach odpadów oraz zamknęły ponad 200 nielegalnych zakładów zajmujących się recyklingiem plastiku.
Nasze stanowisko jego bardzo stanowcze. Chcemy odesłać odpady z powrotem i chcemy uświadomić wszystkim, że Malezja nie jest śmietniskiem dla całego świata
- podkreślała Yeo Bee Yin podczas konferencji.
Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.
>>> Jak sortować śmieci? Jeśli miałaś wątpliwości, pomagamy je rozwiać: