Malezja odsyła 150 kontenerów odpadów. "Nie chcemy być śmietniskiem świata"

- Jeśli ktoś chce traktować nas jako wysypisko śmieci dla całego świata, niech marzy dalej - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej malezyjska minister środowiska Yeo Bee Yin. Od trzeciego kwartału zeszłego roku Malezja odesłała do trzynastu bogatych krajów 150 kontenerów plastikowych śmieci.

Spośród 150 odesłanych kontenerów, 43 wróciły do Francji, 42 do Wielkiej Brytanii, 17 do Stanów Zjednoczonych, 11 do Kanady, 10 do Hiszpanii, pozostałe zaś odpłynęły do Hongkongu, Japonii, Singapuru, Portugalii, Chin, Bangladeszu, Sri Lanki i Litwy. Malezja nie zapłaciła za odesłanie odpadów - kosztami obciążono firmy odpowiedzialne za proceder. Minister Yeo Bee Yin zapowiedziała, że do połowy 2020 r. odesłanych zostanie kolejne 110 kontenerów. 

Malezja odsyła śmieci 

Od kiedy w 2018 r. Chiny zakazały importu plastikowych śmieci, Malezja i inne kraje rozwijające się zmagają się ze wzmożonym eksportem niechcianych odpadów. Wraz z odesłaniem 3737 ton śmieci malezyjskie władze wprowadziły restrykcyjne prawo w portach odpadów oraz zamknęły ponad 200 nielegalnych zakładów zajmujących się recyklingiem plastiku.

Nasze stanowisko jego bardzo stanowcze. Chcemy odesłać odpady z powrotem i chcemy uświadomić wszystkim, że Malezja nie jest śmietniskiem dla całego świata

- podkreślała Yeo Bee Yin podczas konferencji.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

>>> Jak sortować śmieci? Jeśli miałaś wątpliwości, pomagamy je rozwiać:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (54)
Malezja odsyła 150 kontenerów odpadów. "Nie chcemy być śmietniskiem świata"
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 25 razy 23

  Przywieźcie do Polski.
  Jak się Służby ogarną to będzie mandacik 500 złotych.

 • pan_draska

  Oceniono 21 razy 21

  A w Polsce proceder działa w najlepsze,
  "Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w 2018 roku zwieźliśmy 434,4 tys. ton. Prawie o 60 tys. ton więcej niż rok wcześniej i prawie trzy razy więcej niż w 2015 roku (154 tys. ton)."
  Pozdrawiamy wyborców PiS!

 • 1docentpj

  Oceniono 17 razy 15

  Dawać do nas, ponieważ dojna zmiana potrzebuje kasy i tnie drzewa jak nikt od 50 lat, więc mamy dużo wolnego na wyrębach.

 • grundol1

  Oceniono 13 razy 13

  Międzynarodowy handel śmieciami powinien być zabroniony. Państwo które wyprodukowało śmieci powinno sobie z nimi radzić samo.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 9 razy 9

  Durnie w tej Malezji.
  My Pislamiści wiemy, że lepiej spalić na wysypisku.
  I VAT rośnie, i PKB.
  Emerytów ubywa. Dzieci przy okazji też. ZUS odetchnie, można większe omamienie+

 • ar.co

  Oceniono 8 razy 8

  Niech przyślą do Polski, pisiory już zapowiedziały zrobienie z niej wysypiska śmieci dla całego świata!

 • ks-t

  Oceniono 7 razy 7

  NIech pryśłą do Polski. Działacze PIS przyjmują wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX