Szkocja. Podobne do boi urządzenia będą produkować prąd z wody. Jest kontrakt na 1,29 mln dolarów

Jedna ze szkockich firm podpisała kontrakt o wartości 1,29 mln dolarów na nowatorski projekt dotyczący energii odnawialnej. Zgodnie z nim urządzenia podobne do boi mają produkować zieloną, "oceaniczną energię". Do 2023 r. ma dostarczyć energię elektryczną do 600 domów.

CNBC donosi, że w ramach kontraktu o wartości 1 mln funtów, czyli ok. 1,29 mld dolarów jedna ze szkockich firm świadcząca usługi morskie ma dostarczyć 50-tonowy przetwornik energii falowej. Przypominające boję urządzenie ma przekształcać fale morskie w prąd. Tak powstała "energia oceaniczna" - jak określiła ją UE - jest odnawialna i obfita.

Energia oceaniczna

Firma Malin Renewables ma zbudować urządzenie nazwane Archimedes Waveswing, dla AWS Ocean Energy Ltd (AWS) w zakładach niedaleko Glasgow. Rozwój projektu jest prowadzony w ramach programu Wave Energy Scotland, zawiązanego w 2014 r. i finansowanego przez rząd Szkocji. Technologia ma wykorzystywać takie dziedziny jak hydraulikę, elektrykę, systemy powietrzne, czy specjalistyczną wiedzę na temat zbiorników ciśnieniowych i cumowania.

>>> Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

Zobacz wideo

Prąd z wody prosto na ląd

Pozwolenie na budowę nowatorskiej, podobnej do boi turbiny prądotwórczej, wykorzystującej fale zostało wydane w grudniu 2019 r. Firma Malin Renewables szacuje, że do 2023 r. zainstaluje na wodzie 15 takich urządzeń, które dostarczą energię elektryczną dla 600 gospodarstw domowych. Pod koniec stycznia 2020 r. potwierdzono, że w ramach projektu turbiny udało się wytworzyć 13,8 gigawatogodzin energii elektrycznej, co było niemal dwukrotnie lepszym wynikiem niż za pierwszym razem. Obliczono, że wygenerowany prąd odpowiadał średniemu rocznemu zużyciu energii elektrycznej w ok. 3,8 tys. typowych, brytyjskich domów.

Coraz więcej energii z odnawialnych źródeł

Rok 2019 był przełomowy dla energetyki. Po raz pierwszy w historii w Unii Europejskiej wyprodukowano więcej energii elektrycznej przy użyciu odnawialnych źródeł niż z wykorzystaniem węgla. Jak wynika z danych opublikowanych przez tvn24bis.pl na postawie raportu think-tanku Agora Energiewende i Sandbag, wiatr i słońce dostarczyły 18 proc. energii elektrycznej (569 TWh), natomiast węgiel 15 proc. (469 TWh). Jednocześnie, co warto podkreślić, tylko w zeszłym roku zużycie węgla spadło w energetyce UE o 1/4.

Więcej o:
Komentarze (53)
Szkocja. Podobne do boi urządzenia będą produkować prąd z wody. Jest kontrakt na 1,29 mln dolarów
Zaloguj się
 • C ZA

  Oceniono 17 razy 13

  I Chrystus Narodów po raz kolejny pokrzywdzony przez los. Nie dość, że mniej słońca niż we Włoszech, mniej wiatru niż w Danii, mniej gór i zapór niż w Austrii, mniej lasów niż w Szwecji, mniej gejzerów niż w Islandii, mniej serów niż we Francji i mniej lasów niż w Niemczech to jeszcze mniej prądów morskich niż w Szkocji.

  Za co nas ten pambuk tak pokarał?

 • sztucznypolak

  Oceniono 8 razy 6

  "1 mln funtów, czyli ok. 1,29 mld dolarów"
  Po Brexicie funt poszedl ostro w gore.

 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedy czytam, że 1 mln funtów to ponad MILIARD dolarów, nie wiem czy reszta informacji ma sens. Czy boja waży 5 ton, czy produkuje prąd elektryczny czy prąd strumieniowy? Lekceważenie czytelnika może źle się skończyć dla Gazety.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 4 razy 2

  Ale u nas będzie wungiel i tyle. Bo mamy go na 200 lat, a poza tym darmozjady górnicy muszą dostawać swoje 15-stki i 16-stki.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 1 raz 1

  Wode to ma w glowie autor tytulu tego artykulu. Energia elektryczna produkowana jest z energii fal wodnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX