Andrzej Duda apeluje o oszczędzanie wody. "Jeśli nie spadnie deszcz, to sytuacja może stać się niebezpieczna"

Prezydent rozmawiał w środę z ministrami resortów środowiska, klimatu, rolnictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Głównym tematem rozmów był problem suszy. Wczoraj IMGW informowało, że w Polsce występują już wszystkie rodzaje suszy: meteorologiczna, rolnicza, hydrologiczna oraz hydrogeologiczna.

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z ministrami poruszył kwestie związane z ochroną klimatu czy zakresem działań, jakie należy podjąć w najbliższym czasie, by zmniejszyć skutki zmian klimatycznych. Polityk dodał, że zmiany powinny zajść nie tylko na poziomie administracyjnym, a o środowisko powinien zadbać każdy z nas. - Mówię nie tylko o osobach, które sprawują najwyższe funkcje w państwie, ale także o każdym obywatelu. Rozmawialiśmy, co każdy z nas może zrobić dla ochrony naszej planety - powiedział prezydent.

Andrzej Duda rozmawiał z ministrami o suszy i ochronie klimatu

- Od kilku lat obserwujemy globalny wzrost temperatur. Mówi się o coraz większym pustynnieniu kolejnych obszarów naszej planety. Także my w Polsce obserwujemy coraz dłuższe i coraz bardziej niebezpieczne, szczególnie dla rolnictwa, okresy suszy. Niski poziom opadów notowany w tym roku oraz niemal bezśnieżna zima powodują, że już widać w Polsce pierwsze symptomy suszy. Jest to przede wszystkim trudne dla gospodarki żywnościowej, która jest szczególnie ważna w tak trudnym okresie, jaki przeżywamy obecnie - powiedział Andrzej Duda.

Zobacz wideo Polska wysycha. Za niecałe 100 lat kraj może być stepem

- Jeśli nie spadnie deszcz, to sytuacja może stać się niebezpieczna. Prosimy o racjonalną gospodarkę wodną. Chodzi chociażby o oszczędzanie wody, którą podlewamy ogródki - apelował prezydent. Andrzej Duda odniósł się także do uchylonego w poniedziałek 20 kwietnia zakazu wstępu do lasu. - Jak poinformował mnie minister środowiska, poziom wilgotności ściółki leśnej to obecnie 20 proc., w związku z tym nie ma jeszcze zakazu wstępu do lasu. Taki zakaz pojawi się, gdy ten poziom spadnie do 10 proc., a to już niedługo - skomentował dalej prezydent zaznaczając, że w takim wypadku konieczne będzie zamknięcie lasów.

Andrzej Duda poinformował, że nadal trwa wypłacanie odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku ubiegłorocznej suszy. Prezydent dodał, że wypłacono już około 90 procent odszkodowań, a pozostałe muszą zostać przekazane rolnikom jeszcze przed nowym sezonem prac rolnych. Polityk zaapelował też do gmin, które mogą korzystać z programów na poszukiwanie wody głębinowej.

Więcej o:
Komentarze (174)
Andrzej Duda: Prosimy o racjonalną gospodarkę wodną. Chociażby o oszczędzanie wody, którą podlewamy ogródki
Zaloguj się
 • boshary

  Oceniono 41 razy 41

  Nas ostrzega i mówi o oszczędzaniu wody ? a sam wraz z Morawieckim co robią ? leją wodę jak z cebra.

 • justas32

  Oceniono 32 razy 30

  Dajcie więcej miliardów na Telewizję - tam leją wodę w ogromnych ilościach ...

 • jac_l_w

  Oceniono 29 razy 27

  Planetę mamy czynić sobie poddaną, a nie o nią dbać. Tak naucza pismo i epidiaskop.

 • adam1967r

  Oceniono 24 razy 22

  Więcej wungla, wycinać lasy...i modły, modły o deszcz !!!!

 • drwoy

  Oceniono 22 razy 22

  No Adrian! Starasz się, ale z wyborów kicha. Nawet Szydło nie pomoże.

 • cornee

  Oceniono 19 razy 19

  Gazeto, zainteresuj się tym tematem:
  Do Portu Północnego w Gdańsku 16 kwietnia wieczorem przypłynął największy masowiec Agia Trias. Jednostka ta charakteryzuje się nośnością 185820 ton, do Polski przypłynęła wypełniona... węglem z Kolumbii. Węgiel został Gdańsku rozładowany, statek 20 kwietnia wieczorem odpłynął.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX