Gościem Patryka Strzałkowskiego w Zielonym Poranku Gazeta.pl był poznański poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski.
Poseł powiedział, że popiera ustawę zakazującą hodowli zwierząt futerkowych i ogranicza ubój rytualny. - Obserwujemy od lat nadużycia biznesu, który żeruje na życiu i zdrowiu zwierząt, ale też działa kosztem ludzi, którzy są sąsiadami hodowli, gdzie hoduje się - mam nadzieję, że już niedługo powiemy w czasie przeszłym - norki na futra. (...). Ale to wierzchołek góry lodowej. Wiele organizacji, mieszkańców zgłasza problemy związane nie tylko z fermami norek, ale dużą hodowlą przemysłową. To, co przyjął Sejm, to pierwszy krok - powiedział.
Zapytany o procedowanie ustawy w ciągu dwóch dni i nocne obrady ocenił, że taki tryb jest "skandaliczny" i przez to pojawiają się błędy. - Ale jako Koalicja Obywatelska nie jesteśmy odpowiedzialni za ten tryb procedowania, nieustannie apelujemy i zmniejszenie tempa, zwiększenie konsultacji.
Poseł Sterczewski szedł do Sejmu m.in. z postulatami dotyczącymi transportu zbiorowego i rowerowego. Zapewnił, że także po Warszawie porusza się rowerem i dostrzega problemy, jakie są z tym związane.
- Widzę pozywane zmiany w Warszawie jeśli chodzi o transport rowerowy. Ale czas pandemii, który był okazją do wprowadzania zmian pro-rowerowych - co udało się w Poznaniu, w Krakowie - Warszawa lekko przesypia moment. Ale apeluję do prezydenta Rafała Trzaskowskiego, żeby zainspirował urzędników do większej odwagi - stwierdził. Podkreślał, że rower jest tanim i bezpiecznym środkiem transportu, także w kontekście epidemii.
Sterczewski przyznał, że w Warszawie "troszeczkę" brakuje odwagi ws. transportu rowerowego. - Mam wrażanie, że funkcjonuje mit, że ścieżki rowerowe są w kontrze do kierowców. Moim zdaniem są pomocą, są korzystne. Im więcej osób przesiądzie się z samochodu do tramwaju, na rower, tym będą mniejsze korki, mniej stresu - powiedział.
Poranna Rozmowa Gazeta.pl, w każdy piątek, począwszy od 4 września br., zmienia się w Zielony Poranek. Każde wydanie programu jest poświęcone tematom związanym ze zmianami klimatycznymi i ekologią.
Franciszek Sterczewski został parlamentarzystą po raz pierwszy w ubiegłym roku, uzyskał w wyborach ponad 25 tys. głosów (trzeci wynik na liście Koalicji Obywatelskiej). Z wykształcenia jest inżynierem architektem. Sterczewski to członek m.in. Parlamentarnego Zespołu ds. Elektromobilności, Parlamentarnego Zespołu Obywatelskiego Audytu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz Zespołu Parlamentarnego "Zerwij z plastikiem".