Młodzieżowy Strajk Klimatyczny "przejął" stronę Sobonia. "Jego słowa stoją w sprzeczności do działań"

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przejął, a właściwie wykupił domenę sobonartur.pl. Na stronie, do której pełnomocnik rządu ds. górnictwa Artur Soboń odsyła m.in. na Twitterze, zamieszczono krytykę porozumienia z górnikami.

Po wejściu na stronę sobonartur.pl można przeczytać zmyśloną wypowiedź Artura Sobonia, pełnomocnika rządu ds. górnictwa o tym, że porozumienie dot. kopalń nie będzie sprawiedliwe. "Ostatnia kopalnia zamknie się w 2049 roku - na pewno przekroczymy punkty krytyczne. Dzięki temu nie będzie sprawiedliwości, ani dla górników, ani dla nikogo innego. Ja raczej też nie będę już wtedy w rządzie" - czytamy. 

Zobacz wideo Korolec: Powinniśmy się zastanowić, jak dochodzić do neutralności klimatycznej

Aktywiści wykupili stronę Artura Sobonia

Niżej dowiadujemy się, kto stoi za przerobieniem strony wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika ds. górnictwa. "Tak naprawdę to my - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Przejęliśmy stronę Artura Sobonia, bo jego słowa stoją w całkowitej sprzeczności do jego działań i tego, o co apelowaliśmy na strajku 25 września" - czytamy.

Dalej MSK przedstawia swoje stanowisko dot. porozumienia w górnictwie. "Strategia przedstawiana w porozumieniu może okazać się niemożliwa do wdrożenia w życie. Polityka Unii Europejskiej w ścisły sposób określa i reguluje możliwą pomoc publiczną dla sektora węglowego, realizowaną przez państwa członkowskie" - czytamy. Aktywiści przypominają, że Polska odmówiła w 2019 roku przyjęcia unijnego zobowiązania dot. neutralności klimatycznej. "Przez tę decyzję, zgodnie z unijnymi zasadami może stracić aż 50 proc. środków możliwych do przeznaczenia na transformację energetyczną" - podkreślają.

Dalej Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przypomina swoje przemówienia z ostatniego piątku. Młodzi działacze podkreślali, że dwa ostatnie lata były "najgorętszymi latami w Polsce", natomiast na świecie "nasiliły się ekstremalne zjawiska pogodowe". "Biedniejsza połowa ludzkości najdotkliwiej odczuje skutki zmiany klimatu, a odpowiada tylko za 10 proc. wszystkich emisji dwutlenku węgla" - czytamy.

MSK na dole strony zamieściło formułkę, w której informuje, że domena sobonartur.pl "była publicznie dostępna do kupienia dla każdego użytkownika internetu". 

Porozumienie dot. transformacji górnictwa

Zgodnie z podpisanym w piątek porozumieniem, dotyczącym zasad i tempa transformacji górnictwa, ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w roku 2049. Obecnie pracujący górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe - zostaną objęci osłonami socjalnymi. Rząd powoła pełnomocnika ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych. Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Więcej o: