PGE wycofuje się z budowy elektrowni atomowej. Odpowiedzialną za to spółkę przejmie państwo

PGE EJ 1 ma zostać kupiona przez Skarb Państwa. Spółka miała doprowadzić do budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej.

Polska Grupa Energetyczna (PGE), KGHM Polska Miedź, Enea i Tauron Polska Energia podpisały ze Skarbem Państwa, działającym przez pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, list intencyjny dotyczący nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1, podały spółki.

Podmioty podpisujące list intencyjny zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ 1. Intencją wyrażoną w liście intencyjnym jest, aby Skarb Państwa nabył udziały w spółce PGE EJ 1 do dnia 31 grudnia 2020 r.

- czytamy w komunikacie.

PGE nie stać na inwestycje w energię jądrową

List intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja o jej przeprowadzeniu uzależniona będzie od wyników zaplanowanych negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

Zobacz wideo Czy budowa elektrowni jądrowej ma jeszcze sens? Atomowe za i przeciw

"Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. W perspektywie szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i stopniowym wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, energetyka jądrowa będzie ważnym elementem systemu energetycznego opartego na nisko i zeroemisyjnym wytwarzaniu" - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Czym zajmuje się spółka PGE EJ 1?

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada 70 proc. udziałów w PGE EJ 1 sp. z o.o., Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia posiadają po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1. Aktualnie działalność spółki PGE EJ1 koncentruje się na opracowaniu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gmina Krokowa i Gniewino). Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

Więcej o: