Wilki w Beskidzie Żywieckim. Niecodzienny widok całej rodziny brodzącej w puszystym śniegu

Wilki w Beskidzie Żywieckim to wciąż rzadkość. Obecnie jest ich łącznie tylko 20. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" opublikowało film, na którym widzimy całą rodzinę wilków bawiących się w śniegu.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" od 1996 roku działa na rzecz ochrony dużych ssaków drapieżnych, takich jak wilki, rysie i niedźwiedzie. Do jego działań można zaliczyć m.in. ograniczanie wpływu infrastruktury drogowej na naturę, np. poprzez tworzenie przejść dla zwierząt. Jego pracownicy monitorują także wilki w Beskidzie Żywiecki. 

Zobacz wideo Przedłużające się mrozy to ryzyko powodzi. Do pracy ruszyły lodołamacze - wśród nich Puma i Sokół

Wilki w Beskidzie Żywieckim. Stowarzyszenie opublikowała filmik 

"Śniegiem cieszą się nie tylko dzieci, ale też wilki. Na naszym filmiku cała grupa rodzinna: para rodzicielska, jej dorosły potomek i cztery zeszłoroczne szczenięta brodzą w puszystym śniegu w Obszarze Natura 2000 Beskid Żywiecki" - czytamy w opisie filmu. 

 

Widok rodziny wilków jest niecodzienny, gdyż - według naukowców ze stowarzyszenia - w Beskidzie Żywieckim są łącznie trzy stada liczące 20 sztuk. Każda rodzina zajmuje w górach teren o powierzchni 200 km2. 

Dr Sebastian Szklarek w Zielonym Poranku Gazeta.pl Dr Szklarek: Po takiej zime ryzyko suszy będzie mniejsze, ale i tak może się zdarzyć

Z roku na roku zwiększa się populacja wilków 

W Polsce wilki są chronione na terenie całego kraju od 1998 roku. Powodem takich decyzji była ich pozytywna rola jako drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. Wilki znajdują się także na czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce.

Jak czytamy także na stronie stowarzyszenia, liczebność wilków wzrasta z roku na roku. W 2001 roku populację wilków oceniano na 463-564 osobników. W 2019 roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podwał, że w Polsce żyje około 2 tysiące wilków. Najwięcej w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim. 

Węgiel, zdjęcie ilustracyjne 1064 mld złotych kosztowałoby trwanie przy węglu. Więcej niż transformacja

Więcej o: