Francja. Do odbudowy katedry Notre-Dame użyte zostaną ponad 100-letnie dęby. Wycinka drzew rozpoczęta

Pierwszy pod topór poszedł 230-letni dąb z królewskiego lasu Berce. W poniedziałek 8 marca rozpoczęła się wycinka wiekowych dębów, które posłużą do odbudowy drewnianej iglicy katedry Notre-Dame po zniszczeniu przez pożar.

Jak podaje Agencja Reutera, pierwsze podstemplowane drzewo, które będzie służyć do odbudowy iglicy, to 230-letni dąb pochodzący z królewskiego lasu Berce. Wszystkie dęby będą miały ponad sto lat. 

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Francja. Początek wycinki dębów niezbędnych do odbudowy Notre Dame

Ostatnie działania to realizacja obietnicy prezydenta Emmanuela Macrona, który ogłosił w ubiegłym roku, że 96-metrowa iglica zostanie zrekonstruowana tak, jak pierwotnie zaprojektował Eugene Viollet-le-Duc w XIX wieku. Drzewa zostaną także wykorzystane do odbudowy transeptu katedry Notre-Dame. 

Drzewa, które zostaną zabrane z lasu Berce, znajdującego się niedaleko Le Mans, zostały wytypowane na początku roku i muszą zostać wycięte przed końcem marca, zanim podniesie się sok, a drewno będzie zawierało zbyt dużo wilgoci. Kolejnym krokiem będzie leżakowanie przez 12 do 18 miesięcy, aby osiągnęły wilgotność poniżej 30 proc.

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli LudowychChiny prezentują plan kluczowy dla klimatu. Eksperci: Wciąż jest za mało ambitny

Drewno pochodzące z lasu Berce słynie z jakości. Każdy ze ściętych dębów wart jest około 15 tys. euro. W przeszłości, z tego miejsca dostarczane było drewno o nazwie Jupilles, wykorzystywane przez francuską marynarkę wojenną. 

Francja. Odbudowa katedry Notre Dame. Wyciętych zostanie 2000 dębów

Mimo protestów ekologów, łącznie do odbudowy katedry Notre-Dame wyciętych zostanie blisko 2000 drzew, czyli 0,1 proc. drzewostanu Francji. Około tysiąca drzew jest potrzebnych odbudowy iglicy. W drugiej połowie br. wyciętych zostanie podobna liczba dębów, które posłużą do odbudowy XIII-wiecznych elementów budynku.

Nielegalne wysypisko odpadów toksycznych, zdjęcie ilustracyjne.Ministerstwo chce nawet 25 lat więzienia za ekoprzestępstwa. "Efekt mrożący"

Według planów rekonstruktorów mają one pochodzić ze wszystkich regionów Francji, dzięki czemu odbudowie nadany zostanie wydźwięk symboliczny. Termin jej ukończenia planowany jest na 2024 rok. 

Więcej o: